7 sisekujundustrendi 2023. aastaks

Maailm muutub pidevalt ning sellega muutuvad ka meie valikud ja eelistused oma täiusliku kodu kujundamisel. Üha enam saavad tähelepanu säästlikkus ja tervislikud eluviisid, tänu millele võime sel aastal oodata senisest rohkem disainilahendusi, milles rõhutatakse sidet loodusega.

Siin on 7 viisi, kuidas oma koju tuua rohkem looduse puudutust.

Esikohale tõusevad looduslähedased materjalid

Inimesed on osa loodusest ja me tunneme sellega sidet. Kui lisada kodukeskkonda looduslikke materjale, tugevdab see meie vaimset tervist ja tekitab parema enesetunde.

Koduomanikud ja sisekujundajad eelistavad üha enam kasutada loodust säästvaid sisekujunduselemente ning elustiililahendusi. Näiteks vähendatakse igapäevaelus ja kodus plasti kasutamist ning prügimäel lõpetavate moetoodete asemel eelistatakse kauakestvaid disainilahendusi ja kestlikke materjale, eelkõige puitu.

Thermory põrandalaud, termosaar F5-2 / Sisearhitekt: Hanna Karits / Foto: Tõnu Tunnel

Tähelepanu alla tulevad tekstuursed pinnad

Meil on viis meelt ja neist kompamismeel jääb sageli tagaplaanile. Me küll tahame, et meie kodu näeks hea välja, aga kui sageli me pöörame tähelepanu sellele, kuidas see silmailu käe all tundub? Olgu see siis elutoa põrandal istudes ja lastega mängides või hajameelselt sõrmedega üle köögi tööpinna libistades – me oleme oma keskkonnaga lakkamatus füüsilises kontaktis ning see tähendab, et kompimismeelt ei tohiks ära unustada.

Meil on võimalus seda seost uurida näiteks tekstuurpinnaga seinte, soojade ja kohevate vaipade, reljeeftapeetide ning orgaaniliste materjalide kaudu, mis lasevad meil loodusest rõõmu tunda kogu selle ebatäielikus hiilguses.

Thermory Motioni voodrilaud VIRE, termohaab / Sisearhitekt: Kadi Jair / Foto: Karl Kasepõld

Piir toa ja õue vahel hägustub

Värskes õhus viibimine on kosutav ja paljud koduomanikud otsivad võimalust laiendada oma eluruume ka majast väljapoole. Üks võimalus on muuta enda tagahoov lõõgastavaks oaasiks, kus avaral terrassil meeldivalt aega veeta.

Seda trendi võib arendada ka vastupidises suunas. Üha enam võib tubases keskkonnas kohata omapäraseid õue- ja looduselemente, nagu telliskiviseinad, toataimed ja maitsetaimepotid. See kõik toob meid sisimas loodusele lähemale ja tekitab tunde, nagu oleksime omas kodus keset loodust.

Eramaja / Arhitekt: BNLA architecten / Foto: Jurrit van der Waal

Looduslikud puidutoonid kujunduselemendina

Värvimine annab puidule ühtlustatud tooni ja tekstuuri. Kui see ongi teie eesmärk, siis on värvitud pind suurepärane valik, aga vaheldusrikkamad viimistluslahendused muudavad kogu ruumi visuaalselt huvitavamaks.

Naturaalne puit on värvilt ja tekstuurilt veidi erinev ning sellel on näha oksakohad ja praod. Pole olemas kahte ühesugust voodrilauda ja suuresti see teebki puidu eriliseks.

Puitu leidub looduses kõikvõimalikes toonides ja tõenäoliselt on olemas ka mõni selline puuliik, mis sobib just teie koju. Näiteks termosaar ja punane tamm püüavad pilku tumedamate šokolaadikarva toonidega. Heledamad lepp ja haab aitavad aga sisekujundusse helgust tuua. Kui eelistate midagi vahepealset, siis tasub kaaluda näiteks kuldpruuni tooniga termomändi või –kuuske.

Biofiilne disain sisekujunduses

Arhitektuuris on võimalik kasutada erinevaid biofiiliast lähtuvaid disainipõhimõtteid, et suurendada inimeste heaolu. Biofiilne disain tugevdab inimese ja keskkonna suhet, kasutades selleks valgust ja ruumi, elus taimi, funktsionaalelemente, mis muudavad ruumi intuitiivsemaks ja meeldivamaks, ning looduslikke vorme, mustreid ja materjale. Mõeldes nendele inimloodud kohtadele, kus kipute end kõige mugavamalt tundma, tuginevad paljud sealsed elemendid tõenäoliselt biofiilse disaini aluspõhimõtetele.

Thermory Reola kontor / Sisearhitekt: Külli Salum / Foto: Tõnu Tunnel

Puit märgruumides

Looduslikult vett imava materjali, nagu puit, kasutamine märgruumides ja köögis võib esmapilgul tunduda vastuoluline. Õige materjalivaliku ja -töötluse korral ei kaasne sellega aga mingeid probleeme.

Puitpinnad köögis või vannitoas lisavad ruumi looduslähedust ning loovad võimalusi kasutada mitmesuguseid lisakujunduslahendusi nii omaette kui ka koos traditsioonilisemate materjalidega, nagu graniit, värvitud seinad ja keraamilised plaadid.

Puitpaneele – või mosaiikplaate, nagu Thermory Decor – saab kasutada alternatiivina keraamikale või kombinatsioonis keraamiliste plaatidega, et luua meelepäraseid värvi- ja tekstuuriaktsente.

Kodu kui heaolu oaas

Teadvelolek (ing. k. mindfullness) ning muud tervist ja heaolu edendavad tavad on kogu maailmas populaarsust kogumas ning see kajastub üha enam ka valikutes, mida me teeme oma kodu kujundamisel. Paljudele on kodu rahu- ja pelgupaik, kuhu peituda välismaailma stressi eest. Inimesed muudavad oma kodu nii, et see oleks nende jaoks funktsionaalne, kasutades selleks hoolikalt valitud materjale ja sisekujunduselemente, mis sobivad harmooniliselt valguse, ruumi ja heliga, et luua ideaalne elukeskkond või võimalused oluliste igapäevarituaalide jaoks, näiteks meditatsiooni- ja spaaruumid, kust ei puudu ka saunad, aurusaunad, basseinid ja jõusaalid.

Erasaun / Sisearhitekt: Johanna-Lisete Alling / Foto: Elvo Jakobson

Termotöötlus on keemiavaba puidu väärindamise protsess, kus puitu töödeldakse kuumuse ja veeauruga. Termotöötluse tulemusel väheneb puidu niiskusimavuse võime ning kiirus, mistõttu puit püsib mõõtmetelt stabiilsem ning paisub ja kahaneb välistingimustes oluliselt vähem. Samuti suureneb puidu bioloogiline vastupidavus, kuna puidus leiduvad toitained muutuvad termotöötluse käigus puidukahjuritele ja hallitusseentele raskemini kättesaadavaks.

Thermory on üks maailma suurimaid termopuidu ja saunamaterjalide tootjaid. Thermory eesmärk
on luua kestvaid väärtusi – rikastada ümbritsevat keskkonda kestlike ehtsast puidust toodetega, vähendada oma tegevuse jalajälge, olla jätkuvalt uuenduslik ja arenev.

Vaata lisa https://thermory.com/et/

 

 


Seotud artiklid