Väike köök – 15 soovitust, et see hästi toimiks

Päris paljudel meist on kodu, mille südameks on armas väike köök. Olgu köök kui pisike tahes, meeldib külalistele ikka just sinna vestlema koguneda ja endalgi on seal õhtuti mõnus tassike teed juua ja küpsiseid krõbistada. Kuidas aga sisustada oma väike armas köök nii, et see oleks funktsionaalne ja samas mõnus pesa? Kui sellega hakkama saad, oled tõeline sisekujunduse meister.

Kui sinu kodus on väike köök, siis toome siin ära rida nõuandeid, kust leiad kindlasti nii mõndagi kasulikku.

Kõige tähtsam on köögi hea lahendus

Selleks on muidugi väga hästi läbi mõeldud panipaikade, kappide ja sahtlite süsteem, sest ega see, et sul on väike köök, ei tähenda seda, et sa süüa ei teeks, eks ole? Võib-olla pakud sa vahel külalistele viiekäigulist õhtusööki ja selleks on vaja päris palju köögitarvikuid, millel peab olema oma koht.

Hoia köögis ainult vajalikke asju

Kui suudad köögi üleliigsest kolast vaba hoida, siis on see juba pool võitu. Väikses köögis ei ole palju ruumi nipsasjadele. Okei, mõnikord õnnestub siia-sinna ühtteist sokutada, aga pigem ikka vähem kui rohkem.

Tühjad seinad on ruumi raiskamine

Kui sul on piisavalt ruumi asjade jaoks ja ülihea kapilahendus, siis sa võid muidugi seina tühjaks jätta, ega me ei keela. Aga väikses köögis on iga ruutsentimeeter arvel ja sellepärast oleks hea mõte seinad kogu ulatuses ära kasutada.

Kinnita mõned köögitarvikud seinale

Seinale saad kinnitada näiteks noahoidja ning maitseainetopsid, et tööpind oleks vaba. Samuti võid seinale kinnitada potid-pannid, kui see sisekujundusele kasuks tuleb.

Kasuta ära ka lagi

Just, riputa lakke näiteks potid ja kastrulid nagu ühes vanas taluköögis. Selleks on sul vaja muidugi osta kenad uued potid ja kastrulid. Võib-olla need vanad vajavadki juba välja vahetamist…. Kutsu konksude jm paigutamisel vajadusel asjatundja appi.

Läbipaistvad plastmasstoolid

Kui su väikses köögis on ka söögilaud, siis saad seda kõige paremini õhuliseks muuta läbipaistvate plastmasstoolidega (vaata muidugi, et need su üldise interjööriga kokku sobivad). Igatahes on see meie meelest väärt mõte, mida kaaluda.

Kasuta toolide asemel panipaigaga pinki

Kui sulle plastmasstoolid ei meeldi, siis võid kasutada pinki. Pink võtab vähem ruumi kui toolid ja kujutab endast ka suurepärast hoiupaika köögitarvikutele, mida harvem vaja läheb. Noh nagu näiteks mahlaauruti.

Lahtitõmmatavad tööpinnad

Väikses köögis on hea lahendus lahtitõmmatavad tööpinnad, näiteks lõikelaud. Ja kui selle sees on veel auk, kust saab porgandivarred ja sibulakoored otse prügikasti lükata, siis on eriti äge.

Sahtlijagajad

Kulbist, konserviavajast ja kahest kahvlist köögis paraku ei piisa. Söögi- ja tööriistu on päris palju ning selleks et nende üle kontroll säiliks, on sul vaja sahtlijagajaid.

Vertikaalsed väljatõmmatavad sahtlid

Kui tellid uut köögimööblit, siis need on asjad, mis sulle marjaks ära kuluvad. Need lihtsalt mahutavad päris palju asju, aga võtavad väga vähe ruumi.

Ka väike köök nõuab palju valgust

Kui sa arvad, et väikse köögi valgustamiseks piisab ühest laevalgustist, siis on meil sulle hea meel teatada, et see pole teps mitte nii. Paiguta sinna kindlasti ka kohtvalgusteid, näiteks tööpinna kohale ja mujale. Nii saavad ka muidu varju jäävad kööginurgad valgust ja ruum tundub suurem.

Hoolitse ka selle eest, et köögis oleks võimalik tekitada hubast valgust, mille paistel abikaasa või sõbraga juttu puhuda.

Klapiga laud

Tihti kasutab väikest kööki vaid üks–kaks inimest. Kui aga kolmas ja neljas külla tulevad, saab klapi abil laua suuremaks teha, et sinna paar kohvitassi ja veiniklaasi juurde mahuks.

Kõrgläikega kapid

Kõrgläikega köögimööbel täidab tänuväärse valguse peegeldaja rolli ja ruum tundub jällegi pisut suurem.

U-kujuline köök

Kui sul on päris pisike köök ja sa sinna niikuinii sööma ei mahu, siis on hea mõte lahendada see U-kujuliselt ehk kõik kolm seina, mis jäävad ukse vastu, on kappide või riiulitega kaetud. Välja arvatud aken muidugi.

Vana hea värvi-kõik-valgeks-nipp!

Ega midagi polegi lisada. Värvi kõik valgeks ja ruum saab värske ning avar.


Seotud artiklid