REPLIIK: laenamine odavam kui üürimine

Kõrged üürihinnad soodustavad kodu ostmist laenuga ja seda hoolimata faktist, et ka korterite müügihinnad on jätkuvalt kasvutrendis. Ühes piirkonnas asuva samaväärilise korteri laenumakse võib olla üürihinnast isegi kuni 200 eurot madalam.

Hinnad kasvavad kiirelt ja igas sektoris. Aga niisamuti on pidevalt tõusnud inimeste sissetulekud. Üldisest kasvust soodsamad pangamarginaalid on paljudele heaks alternatiiviks üürimise asemel oma kodu osta, sest nähakse, et pigem tasub maksta juba päris enda kodu eest.

Kuni 200 eurot võitu

Kuigi kõik on paljuski kinni detailides, näiteks omafinantseeringu suuruses ja laenu sihtotstarbes (kas kodu- või kapitalilaen), võib laias laastus tuua näitena 100 000 eurot maksva uusarenduse korteri, mille igakuine laenumakse on tüüptingimustel umbes 300-350 eurot. Sarnase korteri saab üüriturult minimaalselt 500 eurose kuumaksega.

Suur nõudlus üürikorterite järele on pikemas perspektiivis püsiv, mis tähendab, et nende hinnatase on ka edaspidi kõrge. Lisaks on ka Euroopa Keskpanga tegevus intressimäärade madalal hoidmisel ja inflatsiooni kasvatamisel pigem laenamist soosis tegevus.

Loomulikult ei tähenda see nüüd, et üürimine oleks kuidagi ebapopulaarsem või mõttetu rahaloopimine. Vastupidi – üürimine elustiilina või pragmaatilise valikuna on endiselt päevakohane ja paljudele ainus võimalus. Samuti soovitame laenuotsust tehes enne kõik läbi kaaluda ning üle oma võimete elamist vältida.

Artikli allikas: Uus Maa Kinnisvarabüroo


Seotud artiklid