Probleemse kinnisvara müük: pane kõik kirja!

Probleemse kinnisvara müümisel tasub olla üdini aus ning esilekerkinud murekohad ka notariaalses müügilepingus fikseerida. Olgu tegu siis ebameeldivate naabrite, puuduvate dokumentide või probleemidega hoone konstruktsioonides.

Probleemse kinnisvara müük

Kinnisvaratehingute puhul kaitsevad Eesti seadused eelkõige ostjat, sest müüja peab tagama, et tema poolt lubatu vastab tõele. Samas see ei tähenda seda, et probleemset kinnisvara müüa ei saakski. Saab küll, kuid vigu ei tohi teadlikult varjata, sest vastasel juhul rakendub varjatud puuduste säte, mis kehtib kuni kolm aastat pärast tehingu sõlmimist.

Kõik olgu kirjas

Kõige rohkem tekib vaidlusi kolme tüüpi probleemide korral:

  • Vead elamispinna siseviimistluses või hoone konstruktsioonide ja katuses, mis tihti tulevad välja varjatud puudustena.
  • Ebameeldivad või lärmakad naabrid. Selle kohta on olemas kohtulahend, mis käsitleb niisuguste elanike mittemainimist samuti varjatud puudusena.
  • Täpselt sama seis on ka siis, kui puuduvad kasutusluba või dokumentatsioon ehitustööde ja rekonstrueerimise kohta.

Igasugu probleemide korral tuleb kõik ausalt ära rääkida ning võimalusel (näiteks vajalikud dokumendid) ise asjad korda ajada. Aga mitte ainult – kõik mainitud vead, mis ostja on teatavaks võtnud, tuleks kindlasti kirja panna ka notariaalsesse ostu-müügilepingusse. Tundugu need nii tühised kui tahes. Paraku on elu näidanud, et ka igati tore klient, kes ütleb, et pole probleemi, võib mingil põhjusel suulist kokkulepet eirata ja kahjunõudega välja tulla.

Artikli allikas: Uus Maa Kinnisvarabüroo


Seotud artiklid