Koolilaps veedab oma toas väga palju aega ja sellepärast peab lastetuba olema ühtaegu äge ning funktsionaalne.
Kujunda koos lapsega
Kõige tähtsam asi lapse toa kujundamise juures on kaasata selle toa tulevane elanik kõikide otsuste tegemisse. Mis värvi tulevad seinad? Kas laps tahab magada tavalises või narivoodis? Jne.
Sinu ülesanne lapsevanemana on hoolitseda selle eest, et lapse soovid ei läheks üle võlli, aga me tuletame sulle meelde, et sa otsiksid selle toa planeerimise juures ka enda sees lapse üles. Sa ei kujunda ju seda tuba endale, vaid ikka lapsele.
Tehke piisavalt panipaiku
Koolilapsel on väga palju igasugust kama, millele on vaja oma koht leida. Kui elate korteris ja suuremaid panipaiku pole, siis peaks lapse toa planeerimisel ka sellega arvestama.
Mõned ideed on siin:
Laealused riiulid
Sinna võiks paigutada kastid asjadega, mida igapäevasel ei vajata, näiteks hooajalised riided, sportimistarbed (harva kasutatavad) või vanad mänguasjad. (Kõik mänguasjad peavad enne taaskasutusse viimist saama veidi ooteaega. Äkki tahad ise või soovib su kooliealine laps midagi mälestuseks jätta.)
Varusta kastid siltidega, kui sa ei taha just läbipaistvaid kaste kasutada. Me arvame, et avatud riiulitel olevad läbipaistvad kastid võivad toa üldmulje ehk liiga kirjuks muuta.
Üks võimalus on laealustele riiulitele ka pehmed loomad sättida, kuid sinu koolilapsel ei pruugi mõmmikuid üldse alleski olla. Olgu, võib-olla üks on, aga selle koht on kaisus.
Riidekapp
Riidekapis peaks hoidma vaid hooajalisi riideid ja kooliriideid, et ruumi säästa ja asjadel paremini silma peal hoida.
Kirjutuslaua all olev sahtliboks
Sahtlitel on omadus hakata igasugust mõttetut sodi korjama, sellepärast peaks kohe kooliaasta alguses koos lapsega need ära koristama ja jagama asjad eraldi gruppidesse, näiteks vihikud, joonistustarbed, pliiatsid jne. Sahtlid on mõttekas ka ära märgistada.
Raamaturiiul
Siia saab kenasti paigutada nii lasteraamatuid kui ka kooliõpikuid ja kindlasti jääb ruumi üle väiksemate karpide tarvis, kuhu panna igasugune meisterdamiseks vajalik kraam või muu mudru.
Pink-panipaik
Selle all me mõtleme kasti, mille peal saab istuda ja mille sisse saab samas asju panna.
Voodialused kastid
Ka need sobivad samasuguse kraami hoidmiseks nagu üleval laealustel riiulitelgi, aga kuna voodialused kastid on kergemini ligipääsetavad, saab seal hoida ka igapäevaseid asju, näiteks trenniriideid. Kuna voodialused kastid on veidi peidus, võid seal hoida läbipaistvaid kaste.
Kasuta ära voodialune pind
Voodialust saab veelgi paremini ära kasutada siis, kui ehitad lapsele kõrgema voodi, kuhu pääseb redeliga. Nii tuleb kohe terve ports ruumi juurde. Voodialusesse orva võib teha mängimis- või lugemisnurgakese või ehitada sinna sahtlite süsteemi.
Kirjutuslaud kõige valgemas kohas
Kõige parem koht kirjutuslauale on akna all, kuna nii saab töölaud palju valgust. Ära unusta aga ka lauavalgustit ja aseta see paremakäelise lapse lauale vasakule poole ja vasakukäelise lapse puhul paremale. Nii ei lange käe vari kirjatööle peale.
Kui olete otsustanud lapsele oma arvuti osta, peaks lauale jääma ka ruumi kirjutamiseks. See on hästi oluline. Vihikusse ei saa kirjutada põlve otsas või klaviatuuri peal.
Indiaanitelk
Kui lapsel on pisut suurem tuba, võib sinna paigutada tipi või indiaanitelgi. Väiksematel lastel on seal mõnus mängida ning pisut suurematel võib-olla niisama oleskleda ja sõbrannadega salajuttu puhuda.
Arvesta lapse isikupäraga
Kindlasti võta arvesse oma lapse huvisid ja eelistusi. Võib-olla on vaja eraldi nurka näiteks maalimiseks või meisterdamiseks.
Püüa arvesse võtta tema soove ka seinavärvi osas. Oleme värvipsühholoogiast lastetoas kirjutanud lausa eraldi postituse, mida saab lugeda siit.
Lapse oma galerii
Valige lapsega koos välja mõned tema joonistused või muud kunstitööd ning lase need ära raamida. Ehk saavad need mõned aastad lastetoa seinu kaunistada, enne kui popstaaride plakatid need välja tõrjuvad. 🙂
Artikli kokkupanemisel oli mõnede ideedega abiks housebeautiful.com.
Loe ka meie artiklit sellest, mis värvi lapse tuba värvida siit >>