Kuidas valida ja soetada koju uus köök?

Jätkame sarjaga, kus Pille-Riin (25) kirjutab Kaanon Kinnisvarale olulistest teemadest seoses oma pere esimese kodu soetamise ja sisustamisega. Seekord on fookuses köök, selle valikukriteeriumid (sh tehnika), maksumus ning soovitused.

Mida kööki valides silmas pidada?

Eelkõige tuleks enda jaoks läbi mõelda, mis on köögi funktsioon. Siinkohal ei saa anda ühest vastust, et “söögitegemine” või “söömine”. Näiteks meie jaoks on see hoopis koht, kus perega koos olla, päevaseid muljeid jagada ja ühiselt kokata. Kuna ka korteri planeering on meil selline, et köök ja elutuba on ühes (ja meile see väga sobib!), siis mõtlesime eriti hoolikalt läbi, milline meie köök olema saab. Siinkohal on ju valikuid meeletult, seda eriti mööbli toonide ja materjalide osas, rääkimata tehnikast.

Kui meie jaoks oli köögi funktsioon paigas, oli aeg külastada salongi. Meile ei meeldi selliseid suuri asju osta pelgalt interneti vahendusel, seega kohapeale minek oli ideaalne variant – nägime oma silmaga materjale ja saime neid katsuda ning suhtlus konsultandiga oli kiire ja asjalik. Saime kõikidele oma küsimustele vastused ja hiljem lisaküsimuste tekkides kirjutasime või helistasime. Tänapäeval on küll kõik poed tehtud ka mugavalt internetikauplusteks, nii et ei pea arvuti tagant jalga tõstmagi ja juba on sul uus mööbel kodus, kuid meie soovitus on siiski alati võimalusel suhelda telefoni teel asjatundjatega või veel parem – minna ise kohale, kui selleks on võimalus.

Millised olid teie kriteeriumid köögi puhul?

Mööblisalongis oli üpris suur valik näidiseid. Kõik oli käega katsutav ja sai ka kombineerida vastavalt oma soovile. Meie jaoks oli oluline töötasapinna kvaliteet, mis kannatab nii kuuma, külma kui ka muud kriipimist ja kraapimist. Nuga siiski sisse ei lööks, olgu see siinkohal mainitud. Kuna köök on koht, kus paratamatult tekib niiskust, siis materjalid peaksid olema võimalikult vastupidavad ja kaitsva kihiga. Meie köögi tööpind näiteks talub kuiva kuuma 180 kraadi ja on niiskuskindla esiservaga.

Tegime ka otsuse, et meie köök-elutuppa tuleb köögisaar. Eelkõige just sellepärast, et meile nii meeldib ja teisalt on saarel suured sahtlid, kuhu asju paigutada. Ning kes ütleb, et sinna ei või panna ka asju, mis pole köögiga otseselt seotud? Saar küll võtab elutoast võib-olla natuke rohkem ruumi ära kui tavaline köögilaud, kuid lõpuks sai määravaks praktilisus. Ja meile ta niimoodi meeldib, see ongi põhiline!

Mööbli tooni osas olime Andrusega samuti ühel meelel: naturaalne ja maalähedane.

Lõpplahendus sai selline:

  • Köögimööbli uks: 382 Structura 402 Havana oak repro;
  • Põrutus- ja niiskuskindel karkass, alt kummitihendiga sokkel ning ilupaneelid ümber saare: 097 Havana oak repro;
  • Töötasapinnad: 376 Limestone repro;
  • Valamu Schock Mono N100 Magma tooni;
  • Segisti roostevaba Carlo Nobili;
  • Köögimööbel harjatud roostevabade integreeritud käepidemetega.

Lisaks on meil sahtlite põhjas antibakteriaalsed, lihtsasti eemaldatavad ja puhastatavad kummimatid ning kahes sahtlis söögiriistade sorterid. Köögisahtlid ja -kapid on kõik vaikselt sulguvad, reguleeritavad ja sahtlid tööriistavabalt käsitletavad – sahtlipaneelid käivad kahe klõpsuga eest ära.

Köögitehnikast: millist eeltööd tehnika valikute puhul tegite ja mis selle käigus selgus?

Köögitehnika osas lasin täielikult Andrusel otsustada, kuna tema teab neid asju paremini (ja lõppude lõpuks on tema see, kes ilmselt minust rohkem köögis toimetab). Küsisime muidugi ka perelt nõu ja kuulasime konsultanti ning panime paika enda hinnapiiri. Meil ei olnud soovi osta mingit überkallist ja fancyt tehnikat, vaid pigem midagi taskukohast, aga samas kvaliteetset. Siinkohal ei hakka eraldi nimetama, mis brände meile üldse ei soovitatud (kes tunneb huvi, võib privaatselt küsida), vaid toome välja asjad, mille meie lõpuks valisime ja millega ka rahul oleme.

Integreeritav induktsioonpliidiplaat (Whirlpool): töötamisel on ilmselt energiakulu suurem kui gaasi- või elektripliidil, kuid kokkuvõttes hoiad ajaliselt kõvasti kokku ja selle tõttu ka energiatarbimine ei ole nii suur. Meie arvates on induktsioon väga asjalik ja teeb töötamise köögis mugavaks ja efektiivseks. Ohutuse mõttes on samuti induktsioon kõige kindlam valik – see ei hakka enne tööle, kui potti või panni peal pole ning kui võtad need pliidilt maha, unustades seejuures pliidi tööle, siis ei tööta see enam edasi, vaid jahtub iseenesest maha.

Külmik (Whirlpool): võtsime tavalise külmiku. Tänapäeval väga soovitatakse automaatsulatusega (nn No Frost) külmikuid, et endal poleks muret ja tegemist sellega, kuid meie valisime natuke soodsama variandi. Aga nii ongi aeg-ajalt motivatsiooni külmikus suurpuhastust teha, kui tekib vajadus sulatamiseks.

Integreeritav elektriahi (Whirlpool): ahjul on funktsioone ja võimalusi rohkem, kui inimene üldiselt oskab ja tahab ära kasutada, seega ei ole meiegi peale tavalise küpsetamise midagi muud jõudnud katsetada ega teha. Aga aega on ning lubame, et need võimalused kasutamata ei jää! Ahju puhul oli meie jaoks oluline, et sellel oleks siiski vana hea mehaaniliste nuppude süsteem, kust saad kraade ja programme ikka nupust keerata. See variant on üldiselt töökindlam või vähemalt meile tundub nii. Ilmselt pole me nutiajastuga veel päris “sina”-peal ja see ekraani toksimine ei tundu kuigi ahvatlev. Aitab telefonistki.

Integreeritav õhupuhasti (AEG): selle kohta polegi suurt midagi rääkida. On asjalik ja teeb oma töö ilusti ära.

Palju maksab üks korralik köök?

Korraliku köögimööbli võib kätte saada ka juba ca 3000 euroga või kellel kuldsed käed, ehitab ise odavamalt. Või ostab IKEAst. Mida rohkem on köögis igasugu lisavidinaid ja muud kaadervärki, seda suuremaks hind kerkib. Nagu juba öeldud, siis meie pere jaoks on köök vaat et kodu süda, seega kõrge kvaliteet ja mugavus loevad. Seetõttu oli ka meie köögi hind natuke krõbedam: kokku ligi 7000 eurot ja seda märkimisväärse soodustusega, kuna ettevõte on arendaja koostööpartner.

Nagu eelnevas blogipostituses mainitud, soovisime meie köögi arvestada juba korteri hinna sisse, et see läheks pangalaenu alla. Kuna sellisel juhul oli see arendaja jaoks risk, pakkus ta ise välja kaks koostööpartnerit, kelle poole võisime oma soovidega pöörduda (valisime siiski vaid ühe, endale lähima). Pakkumisele lisaks pidime arvestama teatud protsendi arendajale, mis tegelikult ei olnudki kuigi suur summa. Ühest küljest justkui olime oma soovi tõttu nurka surutud, kuid samas saime niivõrd ilusa ja kvaliteetse köögimööbli, et no kohe üldse ei taha nuriseda.

Kuidas on kodu ostes kõige targem köök võtta, kui ressursse napib?

Nagu öeldud, tundsime, et tuleb odavam kaubelda köök korteri hinna sisse. Esiteks seetõttu, et saime suure soodustuse, teiseks on järelmaksu intress päris kõrge, võrreldes pangalaenu omaga. Kui ikka ressursse tõesti napib, siis mõtle köögi puhul kõik hästi hoolikalt läbi: mida sul on vaja KOHE PRAEGU ja millega kannatab natuke.

Meie näiteks ei võtnud seetõttu mikrolaineahju ega nõudepesumasinat, kuigi kohad nende jaoks jätsime. Toitu saab ju ometigi soojendada pliidil või ahjus ning nõusid saab ka käsitsi pesta (jah, veekulust ma siinkohal hetkel ei räägi, kuid mõnda aega elab ju üle ja no igaüks oskab ju vee kinni keerata, mitte ei lase sel niisama voolata). Mikrolaineahju siiski ostame nüüd sügisel, kuna lapsel on kooliminek ja kohe alguses teda üksinda pliidi kallale ei usalda.

Mida soovitada koduostjale köögi valikute puhul?

Kõige tähtsam: mõtle hoolikalt läbi, milliseid funktsioone su tulevane köök peab täitma!

Projekteeri ja kavanda: tee erinevaid jooniseid ja visioone, et sinu enda mõtted ja soovid saaks paberile. See on ka tulevase köögi pakkujale kindlasti abiks. Kindlasti jälgi seda, kuhu on loodud koht valamu jaoks ja kus täpselt on elektrivõimalused.

Seejärel küsi erinevate pakkujate käest hinnapakkumised, jälgi sooduspakkumisi ja pea nõu asjatundjatega. Ja küsija suu pihta ei lööda. Kui parasjagu sooduspakkumist pole, siis küsi! Vali omale hea kvaliteediga ja võibolla natuke krõbedama hinnaga köögimööbel ja sa tänad ennast ka viie või kümne aasta pärast.

Nagu ka eelnevalt mainitud, on kõike võimalik eraldi osta ja lõpuks kombineerida, kuid kas see aeg on seda väärt? Selle üle peab igaüks ise mõtlema. Meie saime ühe pakkuja käest kõik vajaliku ja hoidsime nii enda närve ja aega kokku. Võib-olla jah rahaliselt maksime rohkem, aga aeg on ju ometigi ka raha.

Eelmistest, kõnealusest ja tulevastest noorpere postitustest seoses eluga uues kodus saad lugeda nende blogist > Tilaküla Leenud


Seotud artiklid