Kas puitaken on ikka parem kui plastaken?

Kodu renoveerides pööravad pea kõik omanikud palju tähelepanu selle soojapidavusele. Kodu soojapidavus on peamine faktor, mille järgi valitakse renoveerimiseks mõeldud ehitusmaterjale. Kui majaomanikud saavad ise otsustada, kas ja kuidas maja soojustada, eeldusel, et selleks on koostatud korralik projekt, siis korterite omanikud saavad kõige kiiremini soojapidavust parandada akende vahetusega. Vaatame lähemalt kahte igipõlist rivaali – PVC- ehk plastakent ja puitakent –, kuna need kaks on enam levinud avatäited kodude soojustamisel.

Kui küsida koduomanikelt, kumba akent nemad eelistavad, siis jagunevad vastused umbes pooleks, kasu pole ka tootjatelt küsimisest. Seega on kõige parem panna võrdlus numbritesse.

Soojapidavus on esimene asi, millega peaks iga koduomanik oma kodu renoveerima hakates arvestama. Erinevate andmete järgi kaob avatäidete ehk akende ja uste kaudu 17% soojusest, seda on 2–4% enam, kui kaob läbi seinte või lagede, ning isegi 10% enam, kui kaob soojust põrandate kaudu. Seega on akende ja uste valikul kõige olulisem nende soojapidavus.

Kui soojapidav on puitaken? Kas plastaken hoiab rohkem sooja?

Kuna aken koosneb kahest peamisest komponendist – raamist ja klaasist –, siis tuleb akna soojapidavuse kindlakstegemisel vaadata neid eraldi. Tartu Ülikooli energiatõhusa ehituse tuumiklabori uuringust selgub, et kehvemal plastakna raamil võib soojusjuhtivustegur Uf olla isegi kuni 5,0 W/m²K ning parimatel soojuskatkestusega puit- ja plastikraamil 0,6W/m²K. Klaaspakette valides tuleks ka võrrelda nende soojusjuhtivustegurit ehk U-arvu. Näiteks on U-arv kahekordsel argooniga täidetud klaaspaketil 1,1–1,3 W/m²K, krüptooniga täidetud kolmekordsel klaaspaketil on sama näitaja 0,5 W/m²K.

Kindlasti tuleks vaadata akende valikul kogu akna U-arvu, mis heal soojapidaval aknal peaks olema 1 W/m²K lähedal.

Kas ka minu rahakott kannatab head soojapidavat akent?

Hind on teine aspekt, mille järgi koduomanikud omale aknaid valivad. Üldiselt peetakse plastaknaid odavamaks kui puitaknaid. See aga ei vasta tõele, kuna korralikud ja soojapidavad plastaknad jäävad puitakendega samasse hinnaklassi. Samas, kui korralik soojapidav aken on soodsamatest ligi 30% kallim, tasub kallim aken tänu väiksematele küttearvetele ennast ära umbes 8 aastaga.

Kas aknaid peab ka hooldama?

Kolmas ja võibolla tähtsuselt isegi teine aspekt soojapidavuse kõrval on korrektne akende hooldamine. Kuna aknad on pidevas kontaktis ilmastiku mõjudega, nagu vihm või intensiivne päike, vajavad puitaknad aja jooksul korduvalt värvimisi ja korrastust. Samas ei jää ilmastikust puutumata ka plastaknad. Aja jooksul tuhmuvad ka nende värvid, selle vältimiseks soovitatakse neid puhastada spetsiaalsete vahenditega.

Kui juba kodu renoveerimine või soojustamine on plaani võetud, tuleks akende valikul lähtuda ka ümbruskonnast, näiteks ei pruugi kohalik omavalitsus anda miljööväärtuslikul alal asuvale hoonele luba paigaldada plastaknaid.

Seega on maja soojustamisel ja akende valikul kõige olulisemaks korralik projekt, kuhu on kirja pandud soovitud tulemuseks vajalik akende soojusjuhtivustegur. Kui aga soovitakse ainult aknaid vahetada, ei ole projekt kohustuslik ja seega tuleks lähtuda kogu akna soojusjuhtivustegurist ehk U-arvust.

Artikli allikas: Arco Vara


Seotud artiklid