Ekspert: turulangus on korterite lisavarustuse paremaks muutnud ja see võibki nii jääda

Eesti suurima kinnisvarabüroo Uus Maa juhatuse liikme Igor Habali sõnul on praegu valminud uusarenduste kvaliteet ning hinna sees lisade valik parem kui kunagi varem, millest võib saada kinnisvaraturu uus standard.

Igor Habali sõnul pole uusarenduste müügihinnad paberil küll palju langenud, kuid arendajad pakuvad sama raha eest märksa rohkem kui inimesed on seni harjunud saama. „Uusarenduste pakkumishind on statistiliselt langenud kuni 10%, aga kui tehingusse jõutakse, siis on hinna sees ka tasuta niiöelda lisavarustus, mis tähendab, et tegelik hind on kukkunud rohkem kui paberil paistab. Korterid on küll kallid, aga inimene saab ka oma raha eest varasemast rohkem. Kui näiteks 200 000 maksva uusarenduse hinna sees on tasuta parkimiskoht ja panipaik, siis tähendab see tegelikult lisaks 5-10% sisulist hinnalangust,“ ütles Habal.

“Tasuta panipaik ja parkimiskoht, korralik lõppviimistlus ning köögimööbel on senisest enamate lepingutega kaasas. Mõningatel juhtudel näeme ka juba viie aasta pikkust ehitusgarantiid. Iga turulangusega kaasnevad ka positiivsed arengud ja paistab, et rohkest lisavarustusest on saamas uus kinnisvaraturu standard,“ kirjeldas Habal.

„Lätis-Leedus müüakse endiselt päris palju uusi kortereid niiöelda halli karbina, aga Eesti turul on see mõeldamatu. Liigume oma viimistluse ja üldise kvaliteeditasemega Põhjamaade suunas, kus hinna sees köögimööbel ongi juba standard. Praegu näitab küll enamus Eesti arendajaid kööki eraldi hinnakirjas, aga pigem saadakse kaubale, et see jääb korteri lõpphinna sisse. Tegelikult on see ka loogiline, sest köögi tellimine on kallis ja ostjale on tihti kõige soodsam ja mugavam kui see läheb korteri hinna sisse ja saab niimoodi kodulaenuga rahastatud,“ rääkis Habal.

Uus Maa juhatuse liikme sõnul läheb praegu paremini kallima otsa korterite müük, mille ostjatel on raha arvel olemas ja oodatakse lihtsalt sobivat projekti. “Samuti on turg olemas ka 3000-eurose ruutmeetrihinnaga kõige soodsamatele uutele korteritele, mille osas on kõige olulisem tegur hind. Madala hinna tõttu on kõige soodsamate uusarenduste osas vastupidine trend – arendajad üritavad lõpphinna võimalikult odava hoida ja kasutavad ka vastavaid materjale – näiteks paigaldatakse puitpõranda asemel laminaatparkett,“ lisas Habal.

“Kuna majanduslangusega sai rohkem pihta keskklassi ostujõud, siis kiratseb just keskmise hinna ja kvaliteediklassiga korterite müük enim – nende osas on ka kõige rohkem nii hinna kui varustuse osas läbirääkimisruumi. Praegu saavadki oma korterid müüdud need arendajad, kes on teistest paindlikumad,“ lisas Habal.


Seotud artiklid