Ekspert: tugev Eesti kapital hoiab ärikinnisvaras hullema ära

Viimase 6 kuu jooksul on avalikkus kuulnud mitmetest suurtest tehingutest, kus välismaised omanikud müüvad oma Eestis asuva kinnisvara maha ja objektid võtab üle kohalik kapital. 1Partner Kommertskinnisvara juhi Kirill Viguli sõnul ei ole tegemist välismaise raha paanilise lahkumisega, vaid pigem suundumusega, kus Eesti kapital suudabki järjest enam välismaise rahaga konkureerida.

“Eesti investorid tunnevad siinset turgu ja neil on seetõttu teatav eelis uute välisinvestorite ees. Samuti on möödas see aeg, kus massiliselt välismaist raha siinsesse ärikinnisvarasse pea valimatult sisse voolas, sest kasvupotentsiaal oli võrreldes läänepoolsema Euroopa või Skandinaaviaga kordades suurem. Eesti ärikinnisvaraturg ongi küpsemaks saanud ja stabiilsust lisandunud,” sõnas 1Partner Kommertskinnisvara juht Kirill Vigul.

Lisaks ulatusliku meediakajastusega suurtele tehingutele nagu Viru keskuse või Ülemiste linnaku eestimaiste ettevõtjate kätte liikumine, ei maga kohalik raha ka vähem silmatorkavate objektide puhul.

“Näiteks nõustasime hiljuti ühe objekti ostu-müügitehingut Tallinnas Suur-Sõjamäe tänaval. Kinnistu pind oli 12 000 ruutmeetrit ja tootmispind ligi 3000 ruutmeetrit. Tegemist on investeerimise otstarbel ostetud pinnaga. Samuti nõustasime ühe ligi 33 000 ruutmeetrise kinnistu müügiprotsessi, mis osteti arendamise eesmärgil,” tõi Kirill Vigul välja paar enda töölaualt läbi käinud mahukat tehingut, lisades, et kui 10-15 aastat tagasi tuli selliseid objekte ostma pigem näiteks mõni Soome investor, siis praegu mängivad sellel tasemel vabalt kaasa ka Eesti ettevõtjad.

“Korralikult kapitaliseeritud ja sageli ka omavahel konkureerivad Eesti investorid on päästnud ärikinnisvara hullemast. Kui välisinvestor otsustab lahkuda ning kedagi kiirelt asemele tulemas ei oleks, siis näeksime märksa tõsisemaid langusnumbreid ja seda eriti praeguses kogu regioonis valitsevas majanduslikult keerulises olukorras,” nentis Kirill Vigul.


Seotud artiklid