Ekspert: kevad tõi Tallinna uusarenduste müügis tuntava elavnemise

Tallinna uusarenduste müügitempo on juba paar aastat olnud üsna tagasihoidlik, kuid viimase mõne kuu jooksul on toimunud tuntav elavnemine, ütles 1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter aprilli ja mai trende kommenteerides.

1Partneri juhi sõnul müüdi tipphetkel ehk 2021. aastal Tallinna uusarendustes 4200 korterit ning normaalne müügimaht võiks olla vahemikus 2000-2200 uut korterit aastas. “Selle normaalse tasemeni jõudmine võtab siiski veel aega. Esimese viie kuu pealt võiks prognoosida käesoleva aasta müügiks ligikaudu 1300-1500 korterit, mida on eelmise aasta 950 võrreldes ca poolteist korda rohkem,” kommenteeris Martin Vahter.

Vahteri sõnul on ostjad turule tagasi tulemas ja üheks selle põhjuseks võib olla hirm terendava hinnatõusu ees. “Odavamaks ei lähe maailmas paraku midagi ning hiljuti käima lükatud uute projektide hinnad seda ka kinnitavad. See paneb inimesi ka kiiremini otsustama ja praegu nii-öelda riiulis olevate võimaluste vahel valikut tegema,” selgitas Vahter mõttelaadi muutust ning lisas, et lainetena liikuvad jutud hinnalangetusest on pigem müüt. “Need korrad, kui keegi hindu kellade ja vilede saatel on langetanud, on pigem olnud tegu arendustega, mille hinnastamine on olnud liiga optimistlik juba turule toomise faasis ning lõpuks tunnistab seda ka arendaja ise,” lisas 1Partneri juht.

“Tahavaatepeeglisse pilku heites võib öelda, et 2021. aasta oli uusarenduste osas buumiaasta, millega võrreldavale tasemele me niipea ei jõua. Päris seisma uusarenduste müük kordagi ei jäänud, kuid pikka aega toimusid tehingud pea eranditult ainult vanadel headel aegadel sõlmitud siduvate broneeringutega,” selgitas 1Partner Kinnisvara juht ning lisas, et tänast olukorda 2009. aasta mõõnast taastumisega võrreldes oleme olukorras, kus mitmed väärtuslikud piirkonnad on juba välja arendatud ning sinna uusi projekte juurde tulemas ei ole. “Seega kesklinnas või Nõmmel ei lähe valik laiemaks ka turu aktiivsemaks muutudes,” sõnas Vahter.


Seotud artiklid