Bigbanki arhitektuurikonkursi Tartus Magasini ja Rüütli tn nurga hoonestuse uuendamiseks võitsid...

Bigbanki tütarfirma poolt välja kuulutatud avaliku arhitektuurikonkursi Tartus aadressil Magasini 10, Rüütli 21/23 asuval kinnistul olemasolevate hoonete renoveerimiseks ning keskkonda sobiliku juurdeehitus kavandamiseks võitis ja 14 000 euro suuruse peapreemia pälvis TS-Stuudio OÜ töö “Tahk”, mille autoriteks olid arhitektid Maarja Elm Sadam ja Rasmus Soonvald. 

Võidutöö pälvis kõrgeima tunnustuse oma kaasaegse ja funktsionaalse lahenduse eest, mis sobitub suurepäraselt Tartu vanalinna ajaloolisesse miljöösse, kommenteeris žürii, mille koosseisus olid tellija esindajatena Parvel Pruunsild ja Martin Länts; Tartu linnaarhitektina Jiri Tintera ning sõltumatute arhitektidena Kai Süda ja Peeter Pere.

II koha ja 10 000 euro suuruse preemia sai võistlustöö märgusõnaga ”Mesilased”, mille autoriteks olid KTA Arhitektid, Viktoria Andrejeva, Ott Kadarik, Kaarel Künnap, Aleksei Petrov, Mihkel Raev, Indrek Rünkla, Aleksandr Špakov, Mihkel Tüür. Zürii hinnangul paistis teise preemia saanud projekt silma oma innovatiivse avaliku ruumi käsitluse ning tundliku materjalikasutuse ning linnaruumi rikastava lähenemisega.

III koha ja 7000 euro suurune preemia omistati võistlustööle märgusõnaga ”Võrk”, mille autoriteks olid Walk Office (Hispaania) ja Arhitektuuribüroo Apex, Pedro Arroyo García, Marta Blanco Muruzabal, Hilda Aguirre Leon ja Ove Oot. Kolmandale kohale tulnud töö puhul hindas žürii kõrgelt selgeid ja lihtsaid ruumilisi otsuseid ning funktsionaalselt hästi toimivaid plaanilahendusi.

4000 euro suuruse ergutuspreemia sai võistlustöö märgusõnaga“Vanalinna Hoovid”, mille autoriteks olid arhtitektid Alvin Järving, Ott Alver, Mari Rass, Rasmus Pikk, Patrick Barbo, Lill Volmer, Lukas Laubre ja Elis Kevvai. Ergutuspreemia saanud töö puhul tõi žürii esile originaalset lähenemist ning esinduslikku, pangamajaks sobivat arhitektuurset lähenemist.

Žürii liikme, Tartu linnaarhitekti Jiri Tintera hinnangul lisab võidutöö Tartu vanalinna uue põneva kihistuse ja selle kaudu rikastab sealset väärtusliku keskkonda.

Bigbanki haldusjuhi  Janek Pakleri sõnul alustatakse konkursi võitjaga läbirääkimis, et sõlmida leping hoone projekti koostamiseks. Kuna tegu on Tartu vanalinna alaga, siis lisaks projekteerimisele tuleb Pakleri sõnul krundil läbi viia ka arheoloogilised kaevamised. Kuna väljakaevamiste algus ega ka kestvus pole veel teada, ei ole veel võimalik prognoosida ehituse algust ega selle valmimise tähtaega.

1584 ruutmeetri suurune kinnistu Tartus kuulub Bigbanki tütarfirmale Rüütli Majad OÜ ning pank kavatseb renoveerimise ja ehituse järgselt tuua sinna tagasi oma Tartu kontori. Hoonete kasutusotstarbeks kavandatakse lisaks pangakontorile ja büroopindadele ka elamispindu.

Krunt on ühest küljest, Rüütli tn poolt piiritletud kesklinna jalakäijate tänavaga, teisest küljest asub ta Magasini tänava ääres. Krundil asuvad kaks hoonet, mis jäävad alles ning kehtiv detailplaneering lubab krundile lisada veel ühe hoonemahu.

Tartu üldplaneeringu järgi on tegu linna keskuse maa-alaga, kus kontsentreeritult võivad asuda ärihooned, ühiskondlikud hooned, kõrgharidushooned ja korterelamud. Võistlusega soovitakse vanalinna linnakudet tihendada ning püstitada arhitektuuriliselt kõrgetasemeline uus hoone, kuhu kavandatakse pangale sobivad tegevusruumid, äripinnad ja korterid.


Seotud artiklid