Oktoobris sõlmiti Bigbankis kodulaenu lepinguid 5% võrra rohkem kui septembris ja keskmine väljastatud kodulaenu summa kasvas 142 000 euroni, mis on ligi 15% enam võrreldes kuu varasemaga ning pea sama kõrge kui rekordkuul eelmise aasta detsembris.
“Möödunud talvel ja kevadel turgu valitsenud hüperaktiivsus taandus suve jooksul ja oleme tagasi normaalsuses. Samas on laenusummad viimase aasta jooksul toimunud hinnatõusust tingituna üha kasvanud,” kommenteeris Bigbanki Eesti juht Jonna Pechter, kelle hinnangul on turg liikunud tagasi normaalsusesse. “Eesti Panga statistika kohaselt väljastasid Eesti pangad näiteks septembris kodulaene kokku 183,5 miljonit euro mahus, kuid aasta varem samal perioodil oli kogusumma 154,8 miljonit eurot,” kirjeldas Pechter.
Pangajuhi sõnul on viimased pool aastat selgelt välja joonistunud veel üks trend – väga paljud inimesed eelistavad kodulaenu võtta erigraafikuga, mis võimaldab esimesed kümme või isegi kakskümmend aastat tasuda pangale vaid intresse. “Just siis, kui saabusid esimesed uudised kasvanud inflatsioonist, tõusis hüppeliselt huvi ka Bigbanki pakutava erigraafikuga kodulaenu vastu,” rääkis Pechter kinnitades, et viimastel kuudel on pea iga kolmas Bigbanki poolt välja antud kodulaen olnud just erigraafikuga.
“Kodulaenu taotluste üldarv on küll veidi vähenenud, kuid seda ennekõike üürikinnisvarasse investeerijate või nii-öelda lisakodu soetajate arvelt. Päris oma kodu ostjad on aga jätkuvalt aktiivsed,” selgitas Jonna Pechter viimaste kuude turutrende ning rõhutas, et samas on ka taotluste arv võrreldav eelmise sügise tasemega, mis taaskord viitab, et turg on tagasi oma normaalsel tasemel.
Pechter viitas veelkord Eesti Panga poolt avaldatud statistikale kodumajapidamistele väljastatud laenude kohta, mille kohaselt on uute eluasemelaenude maht aasta lõikes tugevalt kõikunud. Trendina on tema sõnul aga igakuiselt väljastatavate laenude maht pärast 2021. aasta lõpus toimunud vahepealset järsku hüpet, mil rekordkuus detsembris väljastasid pangad kodulaene summas 207,5 miljonit eurot, nüüdseks stabiliseerunud aastatagusest tasemest kõrgemal.