Algas Manufaktuuri Kvartali ehitus Põhja-Tallinnas

Alanud on ajaloolise Manufaktuuri Kvartali teise etapi ehitus, mis toob Põhja-Tallinna rohelisse keskmesse üle 150 uue keskkonnasäästlike lahendustega kodu. Manufaktuuri 7 hoone valmib järgmise aasta lõpuks.

„Toome uue elu ajaloolisele tööstusalale, mis on üle kümne aasta olnud avalikkusele täiesti suletud,“ ütles Hepsori juhatuse liige Henri Laks. „Sitsi vabrik on üle saja aasta olnud siinkandi üks olulisemaid tööstusi ning see teeb paiga eriliseks nii sisult kui ka arhitektuuriliselt. Loome projektiga Põhja-Tallinnasse suurt lisandväärtust, hoiame ja väärtustame vana ning väärikat täiendades seda uute kaasaegsete lahendustega.“

Manufaktuuri 7 on Laksi sõnul ajaloolise elu- ja ärikvartali teine etapp lisaks Sitsi Õunaiale, mille 269 kodu valmisid 2019. aastal. Piirkonna arenduse kolmandas etapis valmivad ajaloolises tehasehoones ligi 270 korterit ja 5600m2 äripinda kontorite, väikepoodide, kohvikute ja stuudiote jaoks. Lisaks tulevad kvartalisse lasteaed, pargid ja mänguväljakud.

„Tahame, et siinses roheluses oleks elu keskmes inimene oma perega –  kvartal on avatud niisama vaba aja veetmiseks, jalutamiseks, lastega mängimiseks ja väljas söömiseks,“ ütles Laks. „Manufaktuuri kvartalist saab lihtsalt liikvele nii trammi, bussi kui ka jalgrattaga, siinsed elanikud saavad teha oma igapäevaelus rohelisi ja tervislikke valikuid alates liikumisest kuni võimalikult kodulähedaste teenuste kasutamiseni. Ka parkimise oleme viinud täielikult maa alla, et kvartalis oleks turvaline aega veeta. Meie projektide puhul on oluline jätkusuutlikkus ja keskkonnateadlikkus, mis hoiab loodust ja koormab minimaalselt ümbritsevat keskkonda.“

A-energiaklass, hoone katusel asuvad päikesepaneelid, rataste ja kärude hoiu- ja hobiruumid, elektriautode laadimiskohad, lammutusjääkide kasutamine teede rajamisel ja täitematerjalina on vaid mõned näited rohelisest mõtteviisist.

Seda, et koduostjad elukeskkonna jätkusuutlikkust ja head asukohta oluliseks peavad, näitab Laksi sõnul ka korterite võlaõiguslepingute ja broneeringute arv, mis on tänaseks juba ligi 20% projekti kogumahust.

Manufaktuuri Kvartali unikaalse piirkonna hoonestusse kuulub hulk kultuurimälestisena kaitstud eriilmelisi ehitisi, mis koos ümbritseva õunaaia ja iidsete pargipuudega moodustavad miljööväärtusliku keskkonna. Kvartali ajalugu ulatub aastasse 1900, mil alustas tööd keiser Nikolai II kinnitatud põhikirja alusel ehitatud Balti Puuvilla Ketramise ja Kudumise Vabrik.

Läheduses on ka palju Põhja-Tallinna kõrgväärtuslikku linnaruumi ja silmapaistvat arhitektuuri: Noblessner ja Lennusadam, Telliskivi ja Balti Jaam, Patarei, Volta ning Stroomi rand ja Pikakari.

„Märgiline on ka kvartalit läbiva teega otseühenduses olev Putukaväila rohekoridor, mis hoiab loodust ja toob kesklinna lähedal elava inimese igapäevaruumi rohkelt rohelust ja liikumisvõimalusi,“ ütles Laks. „Kvartali suured ajaloolised õunaaiad üle saja viljapuuga on selle krooniks ka hea elukeskkonna mõttes.“

Kogu Kopli ja Põhja-Tallinn on lähiaastatel palju muutumas ja arenemas ning arvestades head asukohta nii linna kui ka looduse suhtes on see Laksi sõnul üks meeliselupaiku Tallinnas.

8. märtsil sõlmitud lepingu allkirjastasid Hepsor Phoenix 2 OÜ ning Mitt&Perlebach, lepingu maht on 18,5 miljonit eurot, millele lisandub käibemaks. Manufaktuuri Kvartalit arendab Hepsor koos pikaajalise partneri Tolaram Grupiga. Majad projekteerisid Molumba arhitektid, sisearhitektuurse lahenduse autoriks on LÄVI sisearhitektid.

 


Seotud artiklid