Uus-Mustamäe naabruskond lisab 60. aastatel Tallinnas kerkinud Mustamäe linnaosale kaasaegset arhitektuuri ning uut elu. Milline oli aga linnaosa aastakümneid tagasi ning kuidas kaasaegne kodukoht ajaloolisse piirkonda väärtust aitab luua?
Kadaka küla
Kui vaatame mõned sajandid tagasi, siis näeme, et kõige esimesed kirjalikud andmed praeguse Mustamäe territooriumist pärinevad 17. sajandist. Mustamäe aladel oli nimelt Kadaka küla, mille keskel Kadaka mõis. Kõige vanemad kirjalikud allikad Kadaka (Kaddaka) küla kohta pärinevad 1686. aastast, mil seda mainiti seoses linnasarase piiride kirjeldamisega. 17. sajandi teisest poolest pärinevates allikates on Kadaka küla ning ka üksikute talude nimesid mainitud mitmel korral.
Mitmekordsed paneelmajad
Ajalooliselt on piirkond tuntud eelkõige mitmekordsete paneelmajade poolest. Elamurajooni hakati planeerima 1957. aastal ning esimesed paneelelamud valmisid 1964. aastal. Mustamäe esimene 16-korruseline tornelamu valmis 1974. aasta lõpus, olles tollel ajal Tallinna kõige kõrgem elamuhoone.
Kuulus Kadaka turg
Tulles tagasi tänapäeva, saame tuua välja, et aastatel 1992–2002 tegutses linnaosas ka Kadaka turg, mis oli populaarne just soome turistide seas. Turu ja Tallinna sadama vahelt sõitis igapäevaselt isegi turismibusse, mis inimesi turule sõidutas. Sel ajal oli turg mitu aastat ka üks põhilisi piraatkaupade müügikohti. 1997. aastal hakati investeerima, et luua turu kõrvale uus kaubanduskeskus, mis pakkus tööjõuturule mitmeid uusi töökohti. Küll aga otsustati 2002. aastal müügiletid ja -telgid alalt eemaldada ning nende asemele rajada suur parkimisplats.
Linn looduse keskel
Mustamäe on tuntud ka mitmete parkide ja roheluse poolest. Näiteks lisab Uus-Mustamäe naabruskonnale väärtust ka ligi 7000-ruutmeetrine park, kus kõik huvilised mõnusalt aega veeta saavad. Pargis on ala pikniku pidamiseks, mänguväljakud lastele, spordihuvilistele välijõusaal ning unikaalne trikirada tõukeratturitele, rulatajatele või BMX-rattaga sõitjatele.
Kodukoha lähedal asub ka Parditiigi park, mis on saanud enda nime pargi loodeosas asuva tiigi järgi, mida pidas enda koduks suur sinikael-partide koloonia. 2004. aastal algas Parditiigi rekonstrueerimine ning kogu ala muudeti kauniks pargiks, kus ilusa ilmaga teha turgutav jalutuskäik läbi pargi ja tiigi ääres parte teretada. Lisaks leiab Parditiigi keskelt skulptuuri “Mustamäe kaunitar”, mille nähtavus sõltub veetaseme tõusust ja langusest.
Kaasaegne ja terviklik kodukoht
Mustamäe on Tallinna kõige rahvarohkem asum ning luues linnaosasse uusi elupiirkondasid, tuleb sinna lähiaastatel elama aina rohkem noori ja lastega peresid. Üheks selliseks piirkonnaks ongi Bonava loodav Uus-Mustamäe naabruskond. Uued elamud tervitasid esimesi elanikke kolm aastat tagasi ning järgnevate aastate jooksul loodavate kodudega, saab sellest kõige kaasaegsem ja terviklikum elupiirkond Mustamäe linnaosas.