Viljandi kesklinna räämas ehitismälestis rekonstrueeritakse 3,5 miljoni eest korterelamuks 

OÜ Luikmulk investeerib Viljandi kesklinnas asuva eelmise sajandi algusest pärit ehitismälestise Villa Doll rekonstrueerimisse üle 1,3 miljoni euro, projekti finantseerib ka Bigbank 2,2 miljoni euro suuruse arenduslaenuga.

“See hoone jäi mulle ammu silma. Niivõrd huvitava ajalooga ja arhitektuuriga hoone peatänava kõrval lihtsalt laguneb. Kurb oli vaadata. Üks hetk otsustasime, et teeme korda,” kommenteeris OÜ Luikmulk juhatuse liige Hardi-Sander Luik ning lisas, et kuigi algsest viimistlusest on arvestatav osa kahjuks hävinud, on säilinud siiski mitmeid väärtuslikke interjööridetaile, nagu juugendlikud kahhelahjud, juugendlikud seinamaalingud, laekarniisid, aaderdusega avatäited, keraamilised põrandaplaadid, trepivõre fragmendid jms. Kui enamik arendusega tegelevaid ettevõtteid väldivad muinsuskaitsealal asuvad hooneid, siis Luikmulk Hardi-Sander Luige sõnul mitte. “Meil on varasem kogemus muinsuskaitsealal asuvate ja igasuguste piirangutega objektide rekonstrueerimisel olemas ja seetõttu julgesime ka Villa Dolli ette võtta” sõnas Luik.

Baltisaksa pastori ning pedagoogi nime järgi nime saanud Villa Doll ehitustööd algasid eelmise aasta lõpus ning peahoonest ja hoovimajast koosnev 20 korteriga hoonete ansambel valmib 2025. aasta kevadel. Väikseim korter on 22,7 m2 ning avaraim 100,6 m2 suurune.

Bigbanki ettevõtete panganduse juhi Aimar Roosalu sõnul on tegemist unikaalse ning ka omamoodi aukartustäratava projektiga. “Kultuurimälestiste registris olevale kaunile ajaloolisele hoonele uue hiilguse andmine on väga hea uudis nii tulevastele elanikele kui kogu Viljandi linnale. Müts maha julge ettevõtja ees, kelle investeerimisjulgus aitab uuele elule killukese meie ühist väärtuslikku ajalugu,” ütles Roosalu.

Korterite müüki vahendava Lahe Kinnisvara esindaja Karin Lapp’i kinnitusel on Villa Dollis asuvad korterid neile, kes soovivad nautida ajaloolise hoone võlu ja kaasaegseid mugavusi. Korterid sobivad nii koduks kui ka investeeringuks, sest kinnisvaraturu languses säilitab just selline vara oma väärtust. “Eriti hea meel, et arendajaks on kohalik ettevõte, kelle taust on usaldusväärne ja ostjad võivad kvaliteedis kindlad olla,” sõnas Lapp. Atraktiivseks teeb kogu projekti asjaolu, et arendatakse välja mitu kinnistut korraga, mille tulemusel tekib aiaga piiratud oma õuealaga elukeskkond. Lahe Kinnisvara esindaja sõnul on tõesti tegemist ainulaadse arendusprojektiga ning väga oluline on väikelinnas rahastaja tugi. “Muinsuskaitsealal kõige kõrgema kategooria ehitismälestise rekonstueerimine on aega ja raha nõudev, kuid olen täiesti kindel, et ostjad oskavad tehtud tööd väärtustada. Näidiskorter valmib juba juuli alguses, seega ootame kõiki tutvuma” sõnas Lapp.

Jakobsoni tänavale asuti villalaadset elamut praost Westrén-Dolli Moskvas tegutsenud pojale ehitama 1908. aastal ning Villa Doll valmis 1909/1910. aasta talvel. Hoone arhitekti kohta puuduvad täpsed andmed, kuid viidatud on ka rahvusliku arhitektuuri suurkujule Karl Burmanile, kelle märkmetes leiduvad nimetatakse A. O. Westrén-Dolli maja Viljandis. Kunstiteadlane Leo Gens on siiski pidanud tõenäolisemaks, et projekt valmis mõnes büroos, kus arhitekt antud perioodil töötas.

Ajastule iseloomulikuna on villa kavandatud juugendstiili suundumustest lähtuvalt, asetades pearõhu sujuvalt voogavatele joontele. Läänefassaadi keskosa rõhutab barokse kiivriga lõpetatud toalaiune ärkel, millele lisandub kahele stiliseeritud raskepärasele sambale ja nurgapiilaritele toetuv eenduv rõdu. Fassaade ilmestavad kitsad piklikud erikujulised ja erinevalt rühmitatud aknad Peasissepääsuesist võlvjat varikatust toestab stiliseeritud joonia kapiteeliga nurgasammas – motiiv, mida kohtame tollases Viljandi villaarhitektuuris mujalgi.

Bigbank AS (www.bigbank.ee) on Eesti kapitalil põhinev era- ja äriklientide laenudele ja hoiustele keskendunud pank, millel on lisaks tegevusele Eestis filiaalid Soomes, Rootsis, Lätis, Leedus ja Bulgaarias ning mis pakub piiriülese teenusena oma tooteid ka Austrias, Saksamaal ja Hollandis. Bigbanki bilansimaht ületab 2,5 miljardit eurot.

Lahe Kinnisvara on Eestis tegutsev kinnisvarabüroo, mis loodi 7 aastat tagasi isikute poolt, kel kogemust kinnisvarasektoris 20-30 aastat. Viljandis juhib ettevõtet üks asutajaliikmetest Karin Lapp. Kontorid asuvad lisaks Viljandile ka Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Võrus. Teenust pakutakse üle Eesti (sh saared).

 


Seotud artiklid