Vaata, kuidas on elada vastvalminud moodsa aja kalurikülas Neemel

Ajaloolises Neeme kalurikülas Jõelähtme vallas avati laulupeonädalavahetusel Eesti kõige moodsam „40 suitsuga kaluriküla“ ehk neljakümnest arhitekt Ülar Marki loodud ja robotite ehitatud ülisäästlikust ridaelamuboksist koosnev uhiuus elurajoon.

Pärituule nime kandva piirkonna pidulikul avamisel osalesid vastsed elanikud, uudistajad, Neeme kaluriküla rahvas ning valla, arendaja ja ehitajate esindajad. Arendaja Sten Tikki, Neeme Rannavalve Seltsi ja Neeme külavanema esindaja Sirje Põllu ning Jõelähtme vallavolikogu liikme Tõnu Vaheri kõnedes toodi esile, et Neeme on Jõelähtme valla kõige noorem küla, kus nüüd tänu uutele noortele koduomanikele ja elanikele on ka keskmine vanus tõenäoliselt kõige väiksem. Teise eripärana mainiti fakti, et piirkonna traditsioonide austamiseks on tegu esimese korraga Eestis,  kui iga kalurikülasse uue kodu ostja sai sellega automaatselt ka paadi (kaas)omanikuks.

Piirkonna arendaja, Pärituule Residentside juhatuse liige Sten Tikki sõnul on valminud hooned spetsiaalselt kohandatud kaug- või hübriidtööd tegeva noore pere vajadustele. Tänase seisuga on müüdud või broneeritud 28 kodu neljakümnest. „Pärituule Residentside sihtrühm on olnud kõige noorem ja kaasaegsem koduostjate põlvkond, kelle töö- ja eluviis on paindlik, kes eeldavad madalaid kulusid ning tahaks natuke, aga mitte liiga palju, Tallinnast ära,“ selgitas ta. Neljatoalise korteri suurused ridaelamuboksid mere kaldal männimetsas, pooletunnise sõidu kaugusel Tallinnast, vastavad Tikku sõnul trendile, mis hakkas maailma elamumessidel ilma tegema kaug- ja hübriidtöö massiliseks muutudes.

Pärituule müügipartneri LVM Kinnisvara juhatuse liige Ingmar Saksing tõi uutest hoonetest rääkides kõige olulisemana esile, et 73-ruutmeetrises läbimõeldud planeeringuga kodus on olemas kõik funktsioonid, mis tüüpilises „sajaruuduses“. „Iga kodu juurde kuuluvad saun, terrass ja abiruum, loodust ja eelarvet säästavad päikesepaneelid ja kaasaegsed kliimalahendused,“ rõhutas ta. Kodude hinna soodsana hoidmiseks valmisid need Kodea majatehases robotite „käe all“. Automatiseeritud tootmine majatehases tagas nii esmaklassilise kvaliteedi kui ehituse õigeaegse valmimise. Iga kodu juurde kuulub ka panipaik ja parkimiskoht, lisaks on igale kodule välja ehitatud elektriauto laadija ja täiendav parkimiskoht valla maal.

Tallinnast 40 km kaugusel Jõelähtme vallas asuva tugeva kogukonnaga ajaloolises Neeme külas on lasteaed, kool, pood, söögikohad, sadam, rand ja kergliiklusrajad. Seni kolmesaja elanikuga küla rahvaarv kasvab kõigi uute majade asukate sissekolimisega umbes veerandi võrra.


Seotud artiklid