Tallinna kinnisvarahindade analüüs

Kuigi nõudlus uusarendustes asuvate kodude järele on kõrge, sõltub Tallinna kinnisvara ruutmeetrihind rohkem asukohast kui maja vanusest, näitab kinnisvarakuulutuste portaali Kinnisvara24.ee analüüs.

Kinnisvara24.ee tegevjuhi Katrin Aroni sõnul on hetkel kõige kallima keskmise ruutmeetrihinnaga korterid müügil Tallinna asumites, mille kinnisvara on olnud kõrgelt hinnatud läbi aegade. „Kadrioru, Südalinna, Pirita, Maakri ja Vanalinna asumites müügil oleva kinnisvara keskmine ruutmeetri hind on kasvanud ligi 4000 euro piirimaile. Tegelik tehinguhind on mõnevõrra madalam ja sõltub palju ka konkreetse kinnisvara seisukorrast,“ selgitas Aron.

Kui Südalinnas ja Pirital on hetkel müügil vaid üksikud kodud, siis mitmes Tallinna asumis on müügil üle 100 erineva kinnisvaraobjekti. Kõige enam pakkumisi leiab Mustamäe, Kadaka, Kalamaja, Astangu, Väike-Õismäe ja Lilleküla asumites. „Kõigis nendes piirkondades suurendab müügipakkumiste arvu see, et sinna on rajatud uusi korterelamuid. Näiteks Väike-Õismäel müügil olevatest objektidest asub üle 40 protsendi uusarendustes. Astangul, kuhu rajati hiljuti uus elamukvartal, moodustavad uusarenduste kuulutused aga üle poole kõigist pakkumistest,“ tõi Aron välja.

Kuigi nõudlus uusarenduste järele on suur ja ruutmeetrihinnad keskmiselt kõrgemad, sõltub keskmine ruutmeetri müügi- ja tehinguhind siiski eelkõige asukohast ja alles seejärel mängib rolli maja vanus.

Kõige kallima keskmise ruutmeetrihinnaga asumis Kadriorus müügil olevaist 72 korterist 18 asuvad uusarendustes. Keskmise pakkumishinna alusel Kadriorule järgnevates asumites – Südalinnas, Pirital, Maakris ja Vanalinnas pole portaalis hetkel müügil ühtki uusarenduses asuvat objekti. „Kuigi kõigil neis asumites müügis olevatel kodudel on olnud varasemad omanikud, on nende keskmine ruutmeetri hind väga kõrge: Südalinnas 3571eurot, Pirital 3780, Maakris 3744 ja Vanalinnas 3716 eurot ruutmeetri kohta. Ajaloolistes asumites Kadriorus, Vanalinnas ja Südalinnas hinnatakse kõrgelt vanu ajalooga maju, kuid rolli mängib see, et maja peab olema nii väljast kui seest heas seisukorras,“ lausus Aron.

Järelturu kinnisvarapakkumiste ruutmeetri hind ei ületa üheski Tallinna piirkonnas 4000 euro piiri, kuigi kallimates asumites Kadriorus ja Südalinnas jääb ruutmeetrihind napilt alla selle. Mitme Tallinna asumi uusarenduste korterite ruutmeetrihind on aga tänavu olnud püsivalt üle 4000 euro. Kadrioru uusarenduste müüjad küsivad ruutmeetri eest keskmiselt 4487 eurot, Uues Maailmas müüdava uusarenduskorteri ruutmeetri eest küsitakse 4375 ja Kalamaja asumis üle 4000 euro.

Kõige soodsamat kinnisvara müüakse Lasnamäe ja Õismäe asumites, kus keskmine ruutmeetri hind jääb 1400-1700 euro vahemikku. „Nendes piirkondades on ka uusarendused soodsamad,“ sõnas Aron.

Tema sõnul valitseb uusarenduste turul praegu olukord, kus nõudlus ületab pakkumist ja turgu juhivad kinnisvaraarendajad ning -müüjad. „Uusarendustes ostetakse praegu sisuliselt kõik ära, mis turule jõuab. Sellises müüjate juhitud turuolukorras ei pea arendajad nägema vaeva isikupäraste erilahenduste ja muude kliendi erisoovide arvestamisega. Tulevikku vaatavad arendajad seda siiski teevad. Kuna uusarenduste ruutmeetrihind ja objekti koguhind jääb aga paljude inimeste jaoks kättesaamatuks, siis on Tallinna asumites kasvanud ka järelturu aktiivsus. Otsitakse kvaliteetselt renoveeritud, ilusa sisekujundusega isikupäraseid ja heas seisukorras kortereid ning muidugi loeb väga palju kinnisvara asukoht.“

Kinnisvara24 on 2018. aastal loodud Eesti suuruselt teine kinnisvaraportaal, mida külastab igakuiselt üle 450 000 külastaja. Portaalis on hetkel müügil 2335 Tallinnas asuvat kodu, mida saab otsida ka asumite kaupa.


Seotud artiklid