Suvila ostuks on alati hea aeg!

Koos kevadpäikesega tärkab paljudes soov soetada suvekodu, tekib igatsus näpud mulda pista või varbad vette kasta. Suvila ostuks sobib tegelikult iga aeg – oktoobrist märtsini on küll hinnad soodsamad, aga kevadel ja suvel on valik suurem ning kohta vaatama minnes saab sellest tõelise ettekujutuse.

Huvi suvilaostu vastu kasvab kevadeti hüppeliselt. Valmis suvemaja ostuks ongi kevad parim aeg, sest suvepuhkuse saab juba oma suvilas veeta. Ent suvila mõiste on ajas muutunud: kui vanasti tähendas see peamiselt väikest aiamaja suvilakooperatiivis, siis tänapäeval võib suvilaks olla privaatse asukohaga talumaja. Viimaseid ostetakse suvekoduks tavaliselt pikema perspektiiviga, et kujundada sellest aja jooksul näiteks päriskodu, kus saab aasta ringi elada. Sellise renoveerimist vajava maamaja ostuga pole kevadel põhjust kiirustada, sest tõenäoliselt võtavad renoveerimistööd aega ja eesolevat suve seal veel veeta ei saa.

Vahel ei saa unistus kohe reaalsuseks mõnel muul põhjusel. Näiteks kulub aega panga finantseeringu saamiseks. Kui müüdava kinnisvara dokumentatsioon pole korras, võtab müügiks ettevalmistamine samuti kauem aega. Näiteks on aeg-ajalt vaja kunagises suvilakooperatiivis pikema aja jooksul aastaringseks elamiseks kohandatud aiamaja kanda ehitisregistrisse üksikelamuna. Kui tehing viibib, võib juhtuda sedagi, et saabub sügis ja ostutuhin läheb mööda.

Suvekodu soovitatakse osta talvel, sest siis on hinnad soodsamad ja tehingud kiiremad. Aga talvine pilt võib olla petlik: puud on raagus ja kõik paksu lumekihi all ning seda, kuidas suvemaja ümbrus suvel välja näeb, pole lihtne ette kujutada. Talvel ei saa ka teada, milline on suvilapiirkonna tegelik eluolu suvitushooajal.

Suvemaja otsijate soovid on erinevad. Mõned eelistavad privaatset looduskaunist kohta või suure krundi ja hea juurdepääsuga talukohta. Vahel ollakse nõus riskima ja suve läbi ootama lootuses, et sügisel pakkumishinda kärbitakse. Teised eelistavad klassikalist suvilarajooni, mille plussideks on naabrite lähedus ja ühes sellega ka turvalisus, hea bussiühendus, kaupluse lähedus. Siis sobib ka väljakujunenud suvilapiirkonna suhteliselt väike krunt.

Kui 90ndatel oli pea igaühel maavanaema või maatädi, kelle juures ilusaid suvepäevi veeta, siis tänapäeval enamikul sellist luksust pole. Igatsus oma väikese kohakese järele, kus laps saaks oma käega peenrast maasikaid noppida, on aga säilinud. Viimasel ajal otsitaksegi suvekodu just laste või eakama pereliikme pärast. Siis soovitakse maakodu, kus pensionil olev pereliige saaks aprillist septembrini elada ning ka koolivaheajal olevad lapsed enda juurde võtta.

Aina rohkem on suvekodu märksõnaks veekogu lähedus. On kliente, kelle sooviks ongi lihtne saun-suvila veekogu lähedal ehk koht, kus aeg maha võtta, grillida ning saunas ja vees käia. Huvi kasvab ka atraktiivsete looduskaunite kruntide vastu, kuhu saab paigaldada näiteks moodulsuvila.

Kui unistuste suvekodu asub maal kauni looduse keskel, kus vanad hooned on vaja aja jooksul lammutada ja nende asemele uued ehitada, pole ostutehingut vaja tingimata teha kevadel. Kui aga unistuseks on väike oma kohake, kus varbad vette pista ja sõpradega koos grillida, siis sellise suvila ostuks on just paras aeg: suveks saab võtmed kätte ja sõpradele võib juba hakata andma vihjeid ees ootavate ühiste grilliõhtute kohta.

Artikli allikas: Arco Vara

 


Seotud artiklid