Tehnoloogia areneb iga päev. Koduomanike rõõmuks on toimunud suur samm mugavuse suunas, sests enam pole vaja isegi koduvõtmeid kaasas kanda . Kas tehnoloogia kiire areng ja nutikus on meile pisem kasuks või kahjuks?
Nutilukk on järjekordne tõestus sellele, et inimesed oskavad oma leiutistega üllatada. Koduomanik saab kodust väljuda kaks kätt taskus ja kõik vajalik on olemas nutitelefonis. Sellel tehnoloogilisel lahendusel on väga palju positiivseid külgi. Välja üürimise korral, saab omanik kontrolli enda kätes hoida, sest nutilukk on kaugelt juhitav. Ehk siis üürnikul on küll ligipääs, aga vajadusel saab kinnisvara omanik kontrollida luku staatust. Kui tekib soov oma kinnisvara Airbnb kaudu välja üürida, siis saab nutiluku abil anda igale külastajale oma personaalse koodi. See on kindlasti turvalisem, kui anda füüsilised võtmed, sest nutilukku nii kergesti kopeerida ei ole võimalik.
Aegajal satume ikka olukorda, kus kodust juba lahkunud, üritad endale meenutada, kas ikka panid ukse lukku või mitte. Telefonis võtme omamine annab mugava ja kiire ülevaate selle kontrollimiseks, väiksed ehmatused ja koju tagasi tormamised on minevik.
Samuti on see väga mugav lastega peredele. Ei pea kartma, et laps kaotab õues mänguhoos võtme. Saate ise talle ukse avada või anda ligipääsu lukule läbi lapse telefoni. Olete sõbrad külla kutsunud, aga seisate parasjagu poe järjekorras, et snäkke osta? Pole probleemi, sest telefoniga saab hõlpsasti ukse lahti teha, et sõbrad ennast juba mugavalt sisse saaksid seada.
Osa lukkudega tuleb kaasa ka võimalus jälgida luku kasutust distantsilt ja juhul, kui võti peaks kaduma minema, siis saab vajadusel elektrooniliselt blokeerida kadunud võtme. See on lihtne ja kiire viis, mis ei nõua südamike vahetust võrreldes tava lukkudega, millel peaks hakkama lukusüsteemi vahetama. Nutikaid lukke saab ühendada ka muude tarkade süsteemidega. Luku avades annavad programmid omavahel signaali luku avamise kohta, mis omakorda hakkab tegema programmeeritud tegevusi (valve maha, küte peale jne).
Lisaks nutiseadmele on lukke võimalik avada mitmel viisil. Selleks võib olla näiteks sõrmejälg, kood, kaart või kiip. Nutikusel on ka negatiivseid külgi, millest peaks inimesi kindlasti teadvustama. Tehnoloogia arenguga suurenevad ka riskid. Nutilukud on mugavalt mobiilis, aga kas nad on ka turvalised? Ajaga käivad kaasas ka vargad.
Kas nutilukk on piisavalt vastupidav? Turvalisuse võib jagada kaheks – nutikas lukk peab olema turvaline nii muukiva varga vastu kui ka häkkiva varga vastu. Juhul kui võti on ühendatud ka muude koduste süsteemidega, võib häkker kõigisse korraga sisse tungida ja võtta maha hõlpsasti ka valve.
Osadel nutilukkudel on ka funktsioon, mis annab häiret, kui lukk avatakse mõnel muul viisil, aga kas see on piisavalt kiire, et päästa oma vara? Võib juhtuda, et telefoni varastamise korral saab varas avada mitmeid erinevaid lukke, sest võti on seadistatud avama nii kuuri, korteri kui ka suvila ust. Sellisel juhul saab kiire tegutsemise korral varas päris arvestatava kahju tekitada.
Olemas on ka patareidega lukud, kuid risk on patareide tühjaks saamine, mille korral peaks korteri või maja võti siiski käepärast olema. See teeb temast mõnes mõttes haavatavama luku kui seda on võtmega lukustatav variant. Murekohti on veelgi – oled läinud lapse kooli näidendit vaatama ja telefoniga terve aja filminud, autos puudub laadimise võimalus või oled suures tuhinas telefoni sootuks maha unustanud.
Spekuleerides teiste nutikate lahenduste üle, milleks on näiteks sõrmejälje abil avatav ukselukk, tungib mõttesse veel üks murekoht. Oled võtme koju jätnud ja trepikoja ust kaunistab sõrmejäljega avatav lukk. On krõbe talveilm, väljas kraade -25, kas moodne tehnika peab nii krõbedale külmale vastu ja laseb Sind koju? Moodne tehnika ei ole nii ilmastikukindel, seega peaks ikkagi külmal ajal kodust lahkudes kaasa haarama võtme, mida saaks varuvariandina kasutada.
Nutilukku paigaldades peaks end kindlasti kurssi viima nende plusside ja miinustega. Rääkima mõne oma ala spetsialistiga, arutama läbi luku turvalisuse. Samuti kaaluma hoolikalt, milline lukk võiks just sulle sobida. Kõigile meeldib mugavus ja samuti soovitakse ajaga kaasas käia, aga kas see on alati parim lahendus.
Artikli autor: Arco Vara