Kõik maaklerid, hindajad ja kliendid puutuvad igapäevaselt kokku olulise küsimusega: millised nüansid tõstavad korteri müümisel selle väärtust?
Maaklerid teevad alatihti kliendile esialgse tasuta hinnastamise, kui ta mõtleb oma kodu müügile. Vaadatakse üle kogu eluase, uuritakse selle ajalugu, tehakse kliendi loal ka pildid ja pöördutakse siis pädeva hindaja poole, kes ütleb korteri tegeliku väärtuse. Hindajad teevad väga täpset ja auväärt tööd. Neil on ülevaade kõigist toimunud tehingutest, mille põhjal saavad nad hinnastada väga täpselt – et klient saaks oma kinnisvara eest õiglase hinna järeleandmisi tegemata. Kahjuks ei saa hindajad alati kinnisvaraomanike suuri unistusi täita, pigem aitavad nad kliendid pilvedest maa peale tagasi.
Sageli seisavad maaklerid silmitsi ühe probleemiga – kliendid toovad välja oma kodu kaunistavat imelist käsitöömööblit või trendikaid disainielemente ning küsivad, kui palju need korteri hinnale lisavad. Kahjuks ei saa hindajad ühtegi lahtist mööblieset korteri turuväärtusesse arvestada. Arvesse läheb vaid kohtkindlel mööbel ehk köögimööbel ja sisseehitatud lükandustega garderoobikapid. Lahtist mööblit ei saa hindajad arvesse võtta juba sellepärast, et pangad ei finantseeri eluasemelaenuga mööbli ostu. Mis on ka loogiline: kuna ostetav kinnisvara jääb laenu tagatiseks, ei saa pank olla kindel, et mõni diivanilaud või riiul peale laenu kättesaamist „jalutama” ei lähe. Ühtlasi on sisuliselt võimatu määrata korterisse jääva mööbli turuväärtust. Kui soovitakse oma kodu müüa koos mööbliga, peavad ostjad mööbli eest oma vahenditega tasuma.
Toome koos Arco Vara hindaja Kevin Kaldmaga välja olulisema, mis tõstab korteri väärtust, kui võrrelda sama piirkonna sarnase planeeringu ja tegumoega elamispindu.
Asukoht, asukoht, asukoht!
Korteri väärtust tõstavad veekogu lähedus, sotsiaalobjektide (kooli, lasteaja, poodide ja ühistranspordipeatuste) lähedus, ümberkaudsete teede seisukord jne. Paiknemist majas hinnatakse näiteks ridaelamukorterite juures, kuna seal mängib rolli privaatsus. Otsapealsed boksid on mõnevõrra kõrgemalt hinnatud just tänu privaatsusele ja suuremale krundile. Laias laastus võib ka väita, et mida rohkem linnakeskuse poole liikuda, seda kallimaks hinnad lähevad.
Rõdu
Rõdu olemasolu tõstab kindlasti korteri väärtust. Mida suurem rõdu, seda parem.
Puhtus ja värske ilme
Mida värskem remont, mida puhtam ja viisakam korter, seda rohkem punkte see saab.
Kvaliteetsed viimistusmaterjalid
Hindajad arvestavad kõiki detaile, näiteks kas põrandaid katab puit- või laminaatparkett, kas aknad on kahe- või kolmekordse klaaspaketiga, kas siseuksed on puidust või on tegemist odavate papist sileustega.
Küttesüsteem
Keskküte või korteripõhine gaasikatel on hinnatumad ja mugavamad küttesüsteemid kui näiteks ahiküte või elektriküte.
Korruselisus
Esimesel korrusel paiknevad korteid on üldjuhul madalamalt hinnatud, samuti viiekorruseliste liftita majade viimasel korrusel paiknevad korterid. Liftiga majas võib asukoht viimasel korrusel tänu paremale avanevale vaatele turuväärtust aga hoopis tõsta.
Parkimiskoht
Parkimiskohtade hulk korterelamu juures on oluline. Kui parkimiskohti on korteritest vähem, tähendab see, et peale pika tööpäeva lõppu võib olla keerukas maja ees parkimiskohta leida ning tuleb parkida koduuksest palju kaugemale. Rohkem tõstab korteri turuväärtust kindla notariaalselt kinnitatud parkimiskoha olemasolu.
Panipaik
Panipaiga olemasolu lisab samuti väärtust. Panipaik võiks olla notariaalse kasutuskorra alusel või eraldi korteriomandina. Kui panipaiga kasutamise võimalus on ühistuga suusõnalise kokkuleppe alusel, siis ei saa hindajad seda tulevikule mõeldes korteri väärtusele juurde arvestada. Ei või ju ette teada, mis mõtted ühistul selle panipaigaga seoses tekkida võivad.
Korterelamu seisukord
Loevad nii soojustus, välisfassaadi, katuse, elektrijuhtmete, küttesüsteemi jne seisukord. Kui võrrelda ühesuguseid kortereid kõrvuti korterelamutes, siis on kallim kindlasti see, mis asub renoveeritud majas.
Artikli allikas: Arco Vara