Majaehitaja õudusunenägu – raha saab poole pealt otsa

Paljudele peredele võib valearvestuse tõttu unistus oma eramajast muutuda tõeliseks õudusunenäoks, kuna eramuehitusel tuleb laenu võtta etapiviisiliselt ja halvema stsenaariumi korral saab ehitusraha lihtsalt poole pealt otsa.

Pindi Kinnisvara juhatuse liige Peep Sooman ütles, et eramuehitus vajab väga tugevat finantsalast eeltööd, koostööd usaldusväärse ehitajaga ja põhjalikku planeerimist.

Miks see nii on?

„Kinnistu ostuks pangad üldjuhul laenu ei anna ja ka ehituse alustamiseks laenu võtmisel peab olema lisatagatis, need reeglid hoiavad õnneks suuremad uljaspead liiga kergekäelisest laenuvõtmisest eemal. Pankade jaoks sobib ehitatav maja tagatiseks alates sellest hetkest, kui majal on katus peal ja aknad ees ehk karp kinni ehitatud. Laenuandmine toimub vastavalt eksperthinnangutes ehk maakeeli hindamisaktides märgitud turuväärtustele. Kergelt võib juhtuda, et inimestel saab ehituse käigus vaba raha otsa ning samal ajal madala turuväärtusega ehitusjärgus maja ja ka varasem lisatagatis ei ole piisav, et laenu juurde saada. Nii jääbki ehitus pooleli ja unistused purunevad,“ selgitas Sooman.

„Just seetõttu on turul müügis üsna palju majakarpe, mis erinevatel etappidel pooleli on jäänud,“ lisas ta.

Artikli allikas: Pindi Kinnisvara


Seotud artiklid