Ei ole ühtegi koduomanikku, kellele meeldiksid oma majaga seotud suured haldus- ja ülalpidamiskulud. Eriti ebameeldiv on kui suured halduskulud hakkavad arvetelt vastu vaatama äsja valminud maja puhul. Kuidas sellega arvestada ja mida peaks teadma enne ehitamise alustamist?
Mis mõjutavad maja halduskulusid?
Tavaliselt pööratakse maja ülalpidamiskuludest rääkides silmas ennekõike maja küttekulusid ja pööratakse suuremat tähelepanu maja piirdekonstruktsioonide soojapidavusele. Kuid kokkuvõttes mõjutavad majaga seotud püsikulusid veel mitmed muud asjaolud, toome välja mõned neist:
Maja suurus / krundi suurus
Suuremal majal üldjuhul alati ka suuremad ülalpidamiskulud. Kui juba on plaan oma maja ehitada, ei soovi keegi endale väga väikest maja, aga ülemäära suure maja lummusesse ei tasu ka sattuda, sest sellega kaasnevad paratamatult suuremad kulud.
Ärge unustage, et lisaks tuleb tasuda üle 1500 m2 krundi puhul ka igaaastast maamaksu.
Maja koristamisega seotud kulud
On inimesi, kellele koristamine meeldib ja teevad seda hea meelega. Sagedamini aga tehakse seda vastu tahtmist ning igapäevase puhtuse hoidmisega majas kaasneb arvestatav ajakulu, millele lisandub selleks otstarbeks vajalike vahendite ja seadmete kulu.
Nii maja suurust ja kui koristamisele kuluvat aega aitab kokku hoida maja läbimõeldud ruumiplaan, milles võtmetähtsusega kohad on erinevad panipaigad ja funktsionaalne mööbel. Nende läbimõeldud paiknemine ja kasutamine vähendavad oluliselt võimalusi korralageduse tekkimiseks oma kodus. Kui igal asjal on oma koht, kuhu saab kõik vajalikud asjad paigutada, siis maja püsib palju paremini korras ning kokkuvõttes on ka elu mugavam.
Tehnosüsteemid ja muud majaga seotud hooldustööd
Tänapäeva majad on tehniliselt muutumas järjest keerukamaks. Mugavad täisautomaatsed kütteseadmed, ventilatsioonisüsteemid, garaaži tõstukuksed, automaatikaga väravad, veefiltrid, targa maja funktsionaalsus, vihmaveerennid, uksed, aknad ja muu vajab pidevat ning regulaarset hooldamist.
Maja tehnilise hooldamise kulud tunduvad esmapilgul vähetähtsad ja sageli ei tehta neid enne kui midagi korrast ära. Üldjuhul kui midagi juba katki siis on paranduskulud veelgi suuremad, kui oleks olnud süsteemse hooldamise korral. Seetõttu tasub iga tehnilise lahenduse valiku puhul koheselt hinnata ka hooldusvajadust ning selgeks teha hooldamise intervall ja sellega seotud kulud ning seda arvestada tehnilise lahenduse väljavalimisel.
Maja peakaitse amperaaž
Maja peakaitse suurus sõltub sellest, milliseid elektriseadmeid, küttekehi, kodumasinad, valgustust soovite oma majas kasutada. Tavaliselt arvutatakse peakaitse suurus välja projektis, kuid alati on ka tellijal endal võimalik valikut mõjutada. Küll aga peaks teadma, et ei tasu valida tarbimist ületavat amprite hulka, kuna sellega kaasneb nii suurem liitumistasu, kui ka suurem igakuine püsitasu, mis mõjutab kulusid isegi siis kui elektritarbimine pea olematu.
Allikas: Finnlog.ee