Loomaaia külje all sai nurgakivi Eesti esimene taimedega kaetud rohebüroo
Kinnisvaraarendaja Hepsor ja ehitusfirma Mitt&Perlebach paigaldasid Tallinna loomaaia külje alla kerkiva rohelise mõtteviisi kontorihoone Grüne nurgakivi, mis lisaks paljudele keskkonnasäästlikele lahendustele saab Eestis ainulaadse ronitaimedest fassaadi.
Hepsori juhi Henri Laksi sõnul on rohebürood Eestis uus trend ning pole karta, et kui inimesed töötavad rohkem kodus, siis Grüne tühjaks jääb. „Pool Grünest on nurgakivi paneku ajaks juba üürnikega kaetud ning teise poole osas on huvilised olemas. See annab meile kindluse ehitada paralleelselt ka teist rohebürood, Eesti esimest rohelise mõtteviisi kõrghoonet Pärnu maantee äärde,“ ütles Laks.
Grüne üheks ankurrentnikuks tuleb ligi 1000 ruutmeetrile teenusedisaini ja digimuutuse ettevõte Trinidad Wiseman, mille juhi Ander Tenno sõnul vajas kiiresti laienev organisatsioon uut hübriidtööks sobivat kontorit. „Trinidad Wisemani töö oluline osa on aidata vähendada meie klientide ökoloogilist jalajälge läbi digitaliseerimise ning säästliku teenusedisaini. Rohekontorisse kolimisega saame rohepöördele ka oma otsese panuse anda. Paljudele meie töötajatele on säästlikkus ja looduslähedus olulised väärtused ning vastavaid materjale kasutame ka siselahenduses,“ lisas Tenno.
Henri Laksi sõnul on Grüne planeerimine ja projekteerimine kestnud nurgakivi panekuni kolm ja pool aastat ning hoone tuleb mitmes mõttes ainulaadne. „Hoone kõige suurem väärtus inimeste jaoks on sisekliima – tänu erilisele tehnilisele lahendusele pole majas kunagi liiga külm ega palav ja konditsioneer ei puhu krae vahele. Samuti tuleb hoone väga energiaefektiivne, kasutades nii maasoojust, päikesepaneele kui vihmavett,“ ütles Laks nurgakivi sündmusel.
„Grüne tuleb ka visuaalselt kogu regioonis ainulaadne. Hoone hakkab paiknema rajatava Putukaväila otsas ning ka tema olemus ja nägu peegeldavad seda. Lisaks ehituslikule keskkonnasäästlikkusele tuleb hoone fassaad nii-öelda karvane ja hingav, pakkudes suvel päikese eest kaitset ning sulandades maja lähedalasuva terviserajaga,“ lisas Laks.
Grüne rohebüroos on kasutusel uus kütte- ja jahutuslahendus nimega Thermally Activated Building Systems ehk lühidalt TABS, mis võimaldab ruume kütta ja jahutada läbi ühe ja sama hoone vahelagedes asuva torustiku. Sisuliselt tähendab see, et ruumides puuduvad radiaatorid ning klassikalised konditsioneerid.
Kuna keskkonnasõbraliku kontorimaja ehitamine ei ole tavapärase büroohoonega võrreldes oluliselt kulukam, on ka rohebüroo üürihinnad tavaliste uute kontoritega sarnases hinnaklassis. Samas on tänu energiasäästlikele lahendustele igapäevased kõrvalkulud madalamad.
Haabersti-Mustamäe kergliiklustee äärde aadressile Meistri 14 kerkiva Grüne kontorihoone neljal korrusel on kokku 3600-ruutmeetrit üüritavat pinda, lisaks asub maja katusel 280-ruutmeetrine ühiskasutatav terrass. Hoones on olemas kõik vajalik nii jala kui rattaga tööl käimiseks – sise- ja välisparkla jalgratastele ning riietus- ja pesuruumid.
Hoone arhitektid on Karli Luik ja Johan Tali. Grüne rohebürood ehitab Mitt&Perlebach. Maja valmib valmib 2021. aasta lõpus.