Kuidas valida koju sobiv põrandakate

Kodu loomisel ja kujundamisel ei saa kuidagi mööda vaadata põrandakattest – see mõjutab ruumi välimust, seob visuaalselt ühtseks kogu elupinna ning olulist rolli mängib ka funktsionaalsus. Põrandakatete valik ehituspoodides ja salongides on aga meeletult suur ning professionaali abi kasutamata on selles rägastikus raske orienteeruda. Kas teha valik puht esteetilisest lähtepunktist? Kalduda kvaliteedi poole või valida hoopis soodsaim lahendus?

Mida esmalt põrandakatte valikul silmas pidada? Enne kui sead sammud lähimasse poodi või salongi, mõtle hoolikalt läbi, mis on sinu jaoks põrandakatte valiku puhul kõige olulisemad kriteeriumid:

1. Kasutuskoormus: kas põrand peab vastu pidama suurele käidavusele või viibid kodus peamiselt üksi?

2. Lapsed ja lemmikloomad: kas peres on lapsi või lemmikloomi, kelle hoogne mäng või tegevus võib põrandat kahjustada?

3. Paigaldamine: kas plaanid põranda paigaldada ise ja otsid seega lihtsamat lahendust või kasutad professionaali abi?

4. Hooldus ja puhastamine: kas pind on hõlpsasti puhastatav ja hooldatav?

5. Veekindlus: kas põrandakate peab vastu ka suuremale niiskusele ja veega kokkupuutele?

6. Põrandaküte: kas valitav kate sobib ka põrandakütte puhul?

7. Päikesevalgus: kas ruumis on suured klaaspinnad, mistõttu peab põrand vastu pidama ka ohtrale päikesele ja selle pleegitavale ning põrandapinda kuumendavale mõjule?

8. Mugavus: kas eelistad talla all soojemat või jahedamat pinda või milline pinnastruktuur on meeldivam?

Millised on enim tunnustatud põrandakatted, mida tasub koju valida? Vaatleme lähemalt peamisi põrandakattelahendusi, mis sobivad kasutamiseks erinevates tingimustes ning õige kasutuse korral teenivad sind aastaid.

Puitparkett

Kui eelistad vastupidavat, jätkusuutlikku ja hubast lahendust, on puitparkett kindlasti õige valik. See praktiline ja looduslähedane põrandakate võib õige hoolduse korral kesta aastakümneid, pakkudes sulle esteetilist ilu ja mugavust väga pika aja vältel.

Puitparketi lai viimistluse ja mustrite valik aitab luua klassikalisi, aga ka isikupära rõhutavaid sisekujunduslahendusi. Nii sobib kalasaba parkett või prantsuse kalasaba ehk Chevron parkett neile, kes hindavad luksuslikku ja ajatut elegantsi. 1-lipiline puitparkett, mis imiteerib välimuselt täispuidust põrandalauda, sobib kas minimalistliku stiili hindavale inimesele oksavaba rahuliku natuur sorteeringu puhul või rustikaalset stiili hindavale kliendile oksi ja pahteldatud mõrasid sisaldava sorteeringuga. Korv-, hollandi- ja ruudumustrid või tahvelparkettide erinevad mustrid on silmatorkavalt eristuvad ja aitavad rõhutada kodu isikupära.

Puitparkett on suurepärane valik tänu oma lihtsale hooldusele ja loomulikele omadustele. Regulaarne puhastamine, õlitamine või lakkimine hoiavad selle kaunina aastaid. Lisaks on puitparkett naturaalne ja tervislik valik, kuna see ei sisalda ega eralda kahjulikke kemikaale ning aitab vähendada tolmu ja allergeenide kogunemist, muutes selle ideaalseks lahenduseks tundliku tervisega inimestele.

Kuna kodudes kasutatakse üha enam mugavat põrandakütet, tekib õigustatud küsimus: kas puitparkett sobib ka sellisel juhul? Kuna puit on mõõdukalt hea soojusjuhtivusega materjal, võib seda edukalt paigaldada ka põrandaküttega ruumidesse. Küll aga tuleb jälgida, et parkett koos aluskihiga ei oleks liiga paks ja aluskihiks on soovitav ujuvpaigaldusel kasutada tihedat/rasket aluskatet, millel on madal soojustakistus. Valged vahud või penoplasti pallikesi sisaldavad lahendused ei ole põrandakütte puhul head lahendused. HDF-keskkihiga parketid on tavapärasest parketist parema soojusedastusega, kuna HDF kiht on tihe materjal, mis on madala soojustakistusega ning soojuse edastus toimub kiirelt. Põrandakütte puhul sobib hästi kasutamiseks ka õhuke mosaiikparkett või industriaalparkett.

Kvaliteetne HDF-kihil puitparkett peab hästi vastu mehaanilistele kahjustustele, kriimudele, kukkumis- ja muljumisjälgedele. Kui üldjuhul ei ole puitparkett kuigi veekindel ja ülemäärane niiskus võib seda kahjustada, siis näiteks Lindura ühelipilise parketi AquaStop servaimmutus tagab selle niiskuskindluse kuni 24ks tunniks. Nii võib parketi paigaldada ka kõrge niiskusastmega ruumidesse ja vannituppa. Kuid siin tasub silmas pidada, et pidev rohke veega kokkupuude võib parketti siiski kahjustada ning saunas ja aurusaunas ning dušialusel pinnal tuleks kasutada selleks sobivamaid materjale. Lühiajaline märgumine parketi pinda ja olemust ei mõjuta ning parketile pakutakse kodutingimustes kuni 25-aastast garantiid.

Vinüülparkett

Vinüülparkett on viimasel ajal populaarne põrandakate ja selle populaarsus kasvab jätkuvalt. Peamiseks põhjuseks on vinüülparketi omadused ja ka taskukohane hind. Kvaliteetset vinüülparketti on esmapilgul isegi raske eristada puitparketist – see näeb välja tõetruu ja kutsuv. Vinüülparkett on palja jala all meeldivalt soe materjal, eriti kui kasutusel on põrandaküte. Lisaks on vinüülparkett hea valik peredele, kus on väikesed lapsed ja lemmikloomad.

Vinüülparketi eelised:

1. Lihtne hooldada: vinüülparketti on lihtne puhastada ja hooldada.

2. Vinüülparkett on veekindel põrandakate ja sellega ei esine niiskusest tingitud probleeme.

3. Vinüülparkett on vastupidav kriimudele ja mehaanilistele kahjustustele.

4. Vaikne: vinüülparkett kas liimitava LVT või SPC lahendusena või ujuvpaigaldatava SPC põrandakattena koos integreeritud või kvaliteetse alusmatiga on vähese sammumüraga.

5. Vuukideta lahendus: ka ujuvpaigalduse korral, sest SPC vinüülparketti võib paigaldada kuni 20x20m ilma tubadevaheliste deformeerumisvuukideta.

6. Lihtne vannitoa või esiku põrandakatte uuendamine: SPC vinüülparketti saab paigaldada oma tugeva konstruktsiooni tõttu otse vanade keraamiliste plaatide peale ilma neid eelnevalt eemaldamata.

7. Pole tarvis karta, et on keemiat sisaldav materjal, mis võib tervisele kahjulik olla: tänapäevased kvaliteetsed vinüülparketid ei sisalda ftalaate ega muid mürgiseid lenduvaid ühendeid, mistõttu on need ohutud eluruumides. Kvaliteetseid vinüülparkette võib soovitada ka astmaatikutele ja allergikutele.

LVT ja SPC vinüülparkett

LVT vinüülparkett, mida Quick-Step toodab tänaseks vaid liimitavalt, on vaid 2,5 mm paksune põrandakate. Liimitava vinüülparketi paigalduse teeb pisut keerulisemaks asjaolu, et sellele on oluline tagada kvaliteetne ja sile, peentasandatud aluspind. Vastasel juhul võivad ebatasasused jääda läbi põrandakatte välja paistma. Liimitav LVT sobib suurepäraselt suurte ühiskondlike või koduste pindade katmiseks, kuna erinevate ruumide üleminekukohtadesse ei ole vaja jätta paisuvuuke ja lihtsasti saab ühendada ka eri suundades mustriga paigaldatud ruume või alasid. Nii saavutab kogu põrand ühtlasema ilme. LVT on samuti SPC-ga vee-, kulumis- ja kriimustuskindel. Kui ka juhtub suuremat sorti kahjustus ning LVT parketi pind saab jäädavaid kahjustusi, on võimalik rikutud liimitav LVT plaat lihtsasti põrandalt eemaldada ning asendada uue plaadiga.

SPC vinüülparkett on kivi ja polümeeride segust toodetud komposiitmaterjal. Võrreldes LVT parketiga on SPC parkett märkimisväärselt jäigema ja stabiilsema konstruktsiooniga. SPC parketi jäikus võimaldab seda paigaldada isegi vana põrandakatte peale ning aluspind ei vaja eelneva katte eemaldust, näiteks keraamiliste plaatide puhul või teiste aluspinna külge liimitud olemuselt kõvade põrandakatete puhul, mis ei vaju läbi/deformeeru sellel kõndides. SPC vinüülparkett sobib kodutingimustes ujuvmeetodil suure pinna katmiseks ilma ruumidevaheliste deformatsioonivuukideta ning kuni 400 m² (20×20 m) pinna puhul. Eeliseks ujuvpaigaldatava LVT ees on ka asjaolu, et tänu oma stabiilsusele ei tule parkett ühenduskohtadest lahti isegi siis, kui põranda temperatuur tõuseb üle 27 kraadi. Nii sobib SPC parkett kasutamiseks ruumides, kus on maast-laeni aknad ning päike soojendab intensiivselt põrandapinda.

Laminaatparkett

Laminaatparketti peetakse üldjuhul taskukohaseks alternatiiviks puitparketile, kuna selle ruutmeetri hind võib olla üllatavalt madal. Samas on laminaatparkettide kvaliteet samuti väga varieeruv. Nii võibki juhtuda, et esialgne kokkuhoid toob juba mõne aasta pärast kaasa märkimisväärse lisainvesteeringu. Peamine põhjus – odavama poolne laminaatparkett on tihti niiskustundlik ning veega kokkupuutel paisuvad üles selle servad ning pealispind ja nurgad murduvad. Tihti on ka soodsama otsa laminaatparkett õhemapoolne (6-7 mm), mille ühendused on eriti tundlikud aluspõranda ebatasasusele ning koosluses soodsa otsa alusmatiga, millel on madal survetaluvus (näiteks parketivahud), võivad parketi klikkühendused sellele osutava surve korral alusmati läbivajumise tõttu murduda.

Kui suunata pilk kvaliteetsematele lahendustele, tuleb esile laminaatparketi eriline võlu. Selle tekstuuri- ja värvivalik on mitmekülgne ning parketti on lihtne sobitada ka kõige erilisema stiili või nõudlikuma maitsega. Seega pole laminaatparketi puhul oluliseks märksõnaks mitte ülisoodne hind, vaid hea ja tasakaalus hinna ja kvaliteedi suhe.

Laminaatparketi tootjate seas on esirinnas Quick-Step, kes paistab silma innovatsiooni ja tootearenduse poolest. Quick-Step’i laminaatparkett pakub kuni 10x kõrgemat kriimustuskindlust tänu ScratchGuard töötlusele ning selle vetthülgav HydroSeal pinnatöötlus muudab parketi niiskuskindlaks. Vesi ei pääse vuukide vahele ning parketi servad ei pundu üles. Laminaatparketti on ka lihtne paigaldada. Uniclic® süsteem võimaldab seda teha igaühel, eeldamata erioskusi.

EGGERi laminaatparkett pakub suurimat ja tõetruumat stiilivalikut – eelistad sa siis puidu- või hoopis kiviimitatsiooni. EGGERi laminaadid on kõrge kvaliteediga ning Aqua+ töötlusega laminaate saab kasutada ka niisketes ruumides (vannituba, köök, esik). Kuid see ei sobi siiski kasutamiseks dušialusel pinnal. Klikk-süsteem muudab parketi paigaldamise imelihtsaks ja seda ka suurtel aladel.

Kontaktid:

www.viimistluskaubamaja.ee

Telefon: +372 53942398

[email protected]


Seotud artiklid