Sügis viib inimesed tagasi linna ja paljudele suvekoduomanikele tähendab see, et suvekodud tuleb talveunne sättida. Kahjuks näitab ERGO kindlustuse kogemus, et suvilas juhtub sügistalvisel ajal tihti ootamatusi, millest nii mõnigi võib rahakotti suure augu tekitada. Selleks, et suvekodu talveuneks ette valmistada, tasub suurem osa asjadest kokku korjata, välja lülitada või kinni keerata, räägib ERGO kahjukäsitlusvaldkonna juht Caterina Lepvalts.
Paki kokku laiali olevad asjad
Lihtsamast alustades – korjake õue pealt kokku kõik asjad. Sügisesed tormituuled võivad lahtisi asju kaasa haarata ning näiteks naabrite hoovi lennutada ning halvemal juhul lõhkuda seal aia või maja. Suure tuulega võib õhku tõusta nii korralikult kinnitamata kasvuhoone kui ka lastele rõõmu pakkuv batuut.
Valveta asjad ahvatlevad ka pikanäpumehi. Nad luuravad sageli just suvilate ümber ja passivad peale hetke, mil pererahvast kodus ei ole, et varastada õue pealt aiatööriistu ja -mööblit, mis on päris väärtuslik saak. Seega tasub kõik asjad luku taha panna, et varguse ohvriks langemist minimeerida.
Võltskaamerastki võib abi olla
Varaste vastu aitab hästi valvesignalisatsioon ja välisvalgustus. Isegi kui päris valvesignalisatsiooni ei ole, võib kasu olla ka valvekaamera mulaažist – vargaid hirmutab teadmine, et kohta jälgitakse pidevalt.
On vedamine, kui läheduses on naabreid, kes elavad seal aastaringselt ja kellega teil on head suhted. Neile saate oma lahkumisest teada anda ning ehk on nad isegi nõus teie majale aeg-ajalt pilgu peale viskama, et kas kõik on ikka korras.
Sellegipoolest sulgege enne lahkumist suvekodu uksed ja aknad korralikult ning tõmmake ette kardinad. Sageli huvitavad vargaid just asjad, mida nad näevad.
Torud tühjaks ja elekter välja
Enne suvilast pikemaks ajaks lahkumist tuleb vesi sulgeda ja mitteköetavates ruumides kindlasti ka torud veest tühjaks lasta. Vastasel juhul võib torusüsteem pakase saabudes lõhki külmuda ja kui ilmad taas soojenevad, toob see kaasa korraliku uputuse.
Vaadake üle kõik torud ja kraanid ja kontrollige, et küte töötaks. Kui majas on õhksoojuspump, siis see hoiab temperatuuri ruumides plusspoolel. Muidugi, kui saabub harvaesinev pakane, siis on mõistlik käia vaatamas, kas kõik toimib korrapäraselt ja suvekodu pole liiga külmaks läinud.
Samamoodi on oluline kontrollida üle elektrisüsteem. Suvekodust talveks lahkudes tuleb vooluvõrku jätta minimaalselt vajalik, et ei peaks kartma elektrikatkestust ega elektriseadmest tekkivat võimalikku tulekahju. Kui saab kõik asjad majapidamises elektrivõrgust välja võtta, siis võib voolu otse kilbist välja lülitada.
Üldiselt juhtub suvekodus palju neid samu õnnetusi, mis päriskoduski – purunenud veetorud, vargused ja murdunud puud. Seetõttu on mõistlik kaitsta ka suvekodu kodukindlustusega, mis selliste ebameeldivate ootamatuste puhul abiks on.