Kui ühistul on reservid, siis tuleb need kindlasti teenima panna ning kogumishoius on selleks õige koht, sest korteriühistu puhul kunagi ei tea, millal raha vaja võib minna, räägib Tartus Raadi alevis Kaupmehe tn 11 asuva korteriühistu juhatuse liige Sergei Razgonjajev.
Kokku 32 liikmega ühistu juhi mõttekäik on lihtne – hoides raha arveldusarvel, seisab see niisama tühja samas kui kogumishoiuse 3,3% intress kasvataks varusid vaikselt, aga kindlalt. “Maja remondifond on igaks juhuks valmis kogutud, aga seda raha ei ole ju täna või homme vaja. Kui see hetk tekib, siis saab ka ühe päevaga selle sealt Bigbanki kogumishoiuselt välja võtta,” räägib ühistujuht.
Razgonjajevi sõnul sai ta Bigbanki kogumishoiuse tootest teada läbi ühistuni jõudnud e-kirja. „Ega meil kaua mõelda polnud vaja, kõik tundus turvaline ja igati mõistlik. Uurisin veel igaks juhuks, kas ja kui suure intressiga teised pangad sarnast toodet pakuvad ja kas kuskil ehk on peidus mõni konks või salajane teenustasu, mis meie võidu ära sööks, aga ei olnud – Bigbanki pakkumine 3,3% oli selgelt turu parim,” selgitas ta. Samalaadsete korteriühistutele ja ka ettevõtetele suunatud pangahoiuste puhul on teiseks parem pakkumine turul praegu 2% intressi aastas ehk rohkem kui kolmandiku võrra väiksema intressitootlusega.
Ka ühistu raamatupidaja kinnitas Razgonjajevile, et tal on teisigi sarnaselt vabu vahendeid hoiustavaid ühistutest kliente ning et rahaliselt on see mõistlik teguviis. Bürokraatiat selle sammuga sisuliselt ei kaasne, sest otsuse tegemine on puhtalt korteriühistu juhatuse pädevuses, sest raha ei kasuta ju ära, vaid kantakse see lihtsalt arveldusarvelt kogumishoiuse arvele.
„Ühistu vaates meeldib mulle ka see, et igapäevaselt tiksub natuke raha, sa näed seda lisandumist oma kontolt ja kord kuus kantakse see intress sulle arveldusarvele, mitte ei pea mingi pikema perioodi lõpuni ootama intresside laekumist. Pole ka ohtu, et kui vahepeal mingil põhjusel peaks kas osa või kogu raha välja võtma, kaotad seni kogutud intressi lepingurikkumise tõttu. Bigbanki kogumishoiuse loogika ja lähenemine on tänases majanduskeskkonnas väga okeid,” selgitas korteriühistu juhatuse liige Sergei Razgonjajev Tartust.
Bigbanki ettevõtete panganduse üksuse juhi Aimar Roosalu sõnul on ettevõtete jaoks välja töötatud kogumishoiuse kasutamine tõesti tõhus rahatarkuse nipp ka korteriühistutele. „Raha on vaba juhuks kui seoses hoonega tekib ootamatuid väljaminekuid, kuid 3,3% suurune intress aitab sammu pidada inflatsiooniga ja ühistule lisatulu teenida,” märkis ta.
„Mitmesaja korteriga suuremate ühistute puhul võib tegu olla ka kuuekohalise summa hetkel vaba kapitaliga – on siis tegu reservidega ootamatute tehnosüsteemide rikete vastu, kogutava remondifondiga või omaosalusega toetusmeetmetega ette võetavaks renoveerimiseks. Ühistute ühine mure on tavaliselt see, et tähtajalisele hoiusele raha kinni ei soovita panna, aga arveldusarvel seisvalt rahalt intresse praktiliselt ei teenita,” rääkis Roosalu, kelle sõnul peaksid nii korteriühistute juhatused kui ka liikmete üldkoosolekud kogumishoiuse poolt pakuvale finantsjuhtimise võimalusele rohkem tähelepanu pöörama. Oluline on ka teistest rahapaigutamisvõimalustest väiksem risk, sest pangahoiused on 100 000 € ulatuses tagatud Riikliku Tagatisfondiga.