Kõik, mida tasub teada suvelillede väetamisest

Selleks, et suvelilled saaksid rikkalikult õitseda, vajavad nad korralikku väetamist. Tegelikult on päris suur vahe, kas taim kasvab avamaal või piiratud kasvuruumiga potis. Avamaal on meie eksimise tagajärjed lihtsalt väiksemad, kui potis vähelagunenud kasvuturbas, mis vajab oluliselt rohkem ja ühtlasemalt vett taimede kasvatamisel.

Liigse väetamise ja vähese veesisalduse tõttu läheb toitesoolade sisaldus kasvupinnases tihti liiga suureks ja taim hukkub.
Siin ei ole erilist vahet, kas kasutada looduslikku või mineraalset väetist. Seetõttu, enne väetamist on alati oluline kontrollida, et muld oleks piisavalt märg. Pigem on üleväetamise ja ühekülgse väetamise oht suurem loodusliku väetisega, mille koostist me ei tea ja mille toiteelementide sisaldus kõigub väga suures ulatuses.

Väetamisel ja kastmisel tuleb kindlasti arvestada sellega, et päikeses ja varjus kasvavatel taimedel on erinev vajadus nii vee kui ka toiteelementide järele.

Päikeselembesed rikkalikult õitsejad on tavaliselt ahnemad. Lisaks võiks petuuniate väetamisel eelistada pisut paremaid väetisi, mis sisaldaksid kergesti omastatavat rauda ja piisavalt kaaliumi, et taim suudaks kuni külmani rikkalikult ilma haigestumata (kloroos, jahukaste ja hahkhallitus) õitseda.

Piiratud kasvuruumi ja tiheda istutuse korral pidurdub taimede kasv ja väheneb õitsemine mõne nädala jooksul.

Hea oleks juba istutamisel segada mulda pikatoimeline väetis, et tagada taimedele minimaalne toitainete kogus. Hästi mugav on kasutada suvelillede väetamisel toa- ja aiataimede väetise tablette. Paraku ei arvesta me suvelillede puhul enam ammu normaalset istutustihedust (näiteks 25 cm läbimõõduga potti istutame ühe taime asemel kolm), vaid eelistame, et taimestik oleks ilus juba kohe, mitte alles sügisel. Kuid alati võib ka juba istutatud lilleanumatesse torgata väetisetablette või kasutada väetisepulkasid, mis tagavad õitsvatele taimedele normaalse õitsemise kahe kuu jooksul ilma taimede juuri põletamata.

Pärast istutamist võib alustada taimede turgutamist umbes nädal pärast istutamist, juhul kui tegu pole just paljasjuursete (ilma mullapallita) taimedega.

Neid ei maksa enne 3–4 nädalat väetisega ehmatada. Rikkaliku õitsemise ajal vajavad suvelilled lisaväetamist kastmisväetisega. Võimaluse korral tuleks kasutada spetsiaalseid suvelilleväetisi, et lilled jaksaksid õitseda ja kestaksid öökülmadeni. Kasutada võib ka toalilleväetist, kuid siis võib olla kasutusnorm olla poole suurem. Kui olete istutamise ajal kasutanud pikatoimelist väetist, võib vähendada väetise normi 1/2–1/3. Väetades altkastmisega potte, lisatakse väetis igakordselt kastmisvette tavaliselt 1/3 väetamisnormist, kui pole muid juhiseid.

Artikli allikas: Moodne Kodu


Seotud artiklid