Kasvav euribor on pannud koduotsijad varasemast suurema dilemma ette – kas maja Tallinna eksklusiivses piirkonnas ikka väärib suure laenukoormuse võtmist, kui poole tunni auto- või rongisõidu kaugusel pealinnast saab samaväärse eramu 100 000–200 000 eurot odavamalt.
„Kinnisvaraportaali statistika näitab, et koduotsijad huvituvad üha rohkem Tallinna lähiümbruse valdades pakutavast kinnisvarast, kus on toimiv infrastruktuur ning läheduses olemas koolid ja lasteaiad. Väikeasumite ja -linnade populaarsusele on aidanud kaasa ka nende rahulikum ja inimsõbralikum elukeskkond,“ tõdes Kinnisvara24 tegevjuht Urmas Uibomäe.
Samas on pealinn endiselt koduotsijate esimene eelistus, sest Tallinnas käiakse enamasti tööl ning sinna on koondunud teatrid, kinod, restoranid ja muud meelelahutusasutused. Tallinna parimateks elamupiirkondadeks on juba aastaid peetud Nõmmet, Kakumäed ja Piritat, mis on kergitanud ka sealsete majade hinna kõrgustesse. „Kõrge euribori tingimustes tekibki paljudel dilemma, kas kolmandiku võrra suurem investeering Tallinna eksklusiivsesse elamupiirkonda tasub end ära,“ rääkis Uibomäe.
Kui võrrelda näiteks kahte kahetuhandete aastate keskpaigus ehitatud sama suurusega kahekordset maja Kakumäel ja Keilas, siis nende hind erineb ligi 40%. Üle 220 ruutmeetrine elamu Kakumäel maksab 650 000 eurot. Mererand on läheduses ning kesklinna sõidab autoga keskmiselt 15 minutiga. Samas on merevesi Kakumäe rannas enamiku suvest jääkülm ning tipptunnil tuleb istuda suurtes liiklusummikutes.
Kinnisvaraportaali juht toob välja, et sarnase maja eest Keilas küsitakse 395 000 eurot ning see asub otse terviseradade kõrval. Talvel on seal võimalik suusatamist alustada koduväravast. Linnas on palju ilusaid parke ning kaunis Klooga järv kui ka hiljuti korda tehtud Klooga mererand on 15 minuti autosõidu kaugusel. Naabruses on poed, lasteaiad ja Eesti üks suurimaid koole. Tallinnaga on loodud väga hea rongiühendus. Kiirrongiga saab kesklinna 30 minutiga, autoga kulub selleks tipptunnil ca 40-45 minutit. Keila elanike arv kasvab iga aastaga, sinna ehitatakse uusi kortermaju, mille korterite hind hakkab lähenema juba pealinna omadele. Müügikuulutuste statistikat vaadates on Keila majade eest küsitav hind tõusnud aastaga ligi 40% ning mõned maksavad pool miljonit ja enamgi.
Tallinna kuldsest ringist veidi kaugemale jääb Kehra, mis on tuntust kogunud eelkõige paberivabriku järgi. Tegemist on Anija valla halduskeskusega, mis paikneb Jägala jõe ääres. Samas pakub kesklinnast 40 kilomeetri kaugusele jääv Kehra linn elamiseks kõiki mugavusi. Tallinnasse tööle saab rongiga 37 minutiga ning samapalju aega kulub ka autoga pealinna liiklemiseks. Kui võrrelda käesoleval aastal ehitatud 160 ruutmeetri suurust maja Kehras aasta vanema ehitisega Pirital, siis nende hinnavahe on üle 200 000 euro.
Uibomäe sõnul on Pirita oma kauni rannajoone, jõe, parkmetsade ja huvitavate ajalooliste paikadega vaieldamatult Tallinna üks looduslähedasemaid elamupiirkondi. Linna sõidab 15 minutiga, kuid tipptunnil tuleb autoga ummikus seista ka pool tundi. Pirita rand on tänaseks pealinna supluskohana oma väärtust kaotamas. Aasta vanune väiksem maja Pirital maksab 530 000 eurot ning sama suur elamu Kehras 319 000 eurot.
Sarnane kaalukauss tekib ka ridaelamuid võrreldes. Viimase viie aasta jooksul valminud ridaelamuboksid Pirital, Nõmmel, Kehras või Rae vallas Järvekülas maksavad hinnavahemikus 255 000-599 000 eurot. Ka nende puhul tuleb elamise eest Pirital või Nõmmel välja käia ligi 200 000 eurot rohkem.