Jõhvi saab uue kaasaegse ja hubase integreerumist soodustava raamatukogu-kogukonnakeskuse

Jõhvi valla ja Eesti Arhitektide Liidu koostöös läbiviidud Jõhvi raamatukogu-kogukonnakeskuse ja ümbritseva väliala arhitektuurivõistluse võitis Liis Uustali ja Egon Metusala (arhitektuuribüroo ABMA) ideekavand „Lukukivi“. Arhitektide visiooni järgi saab raamatukogu endale tugeva karakteriga ja soojust õhkava uue hoone. 

Jõhvi raamatukogu-kogukonnakeskuse uus hoone on planeeritud Jõhvi linna lõunaosasse, Puru tee ja Hariduse tänava vahele. Arhitektuurivõistlusele, mille kaudu otsiti hoonele parimat lahendust, laekus 20 ideekavandit. Žürii liikmed olid meeldivalt üllatunud, et võistlus tekitas nii suurt huvi ja esitatud ideekavandite kvaliteet oli niivõrd kõrgel tasemel.

„Võistlusala on üks kiiremini arenevaid alasid Jõhvi linnas ning vallal on plaanis seda ala veelgi rohkem arendada, muutes seda kvaliteetseks ja inimkeskseks avalikuks ruumiks,“ kommenteeris žürii esimees, Jõhvi Vallavolikogu esimees Vallo Reimaa.

Reimaa sõnul aitab uue raamatukogu ja kogukonna hoone ehitus muuta siinset linnaosa jalakäijasõbralikumaks linnaruumiks, mis seob omavahel eriilmeliste funktsioonidega ala ümbritsevat hariduslinnakut, korterelamute ala, kaubanduskeskust, selle taga olevat parki ning ajaloolist Jõhvi keskust.

„Meie kindel soov on raamatukogu ja kogukonnakeskuse hoone, mille ideed on mõlgutatud vähemalt 10 aastat, kindlasti realiseerida. Lootustandev on, et riigi toetusmeetmete voorus sai meie taotlus toetuse, vastav volikogu otsus on samuti olemas ning saame liikuda projektiga edasi,“ kinnitas Vallo Reimaa. Valla eesmärk on hariduslinnaku projekt lõpuni viia ning kuna Jõhvis ei ehitata suuri avalikke hooneid tihti, on ootused uue hoone osas kõrged.

„Linnaruumis õige koha peale asetatud sobiv pusletükk võib avada uued võimalused kogu ümbritsevale alale. Eesmärk oligi valida just selline töö, mis oleks hea avaliku ruumi eeskuju ning tulevikku arvestav, et ühel hetkel saaks ka ülejäänud avalik ruum projektile järele tulla,“ lisas Reimaa. Žürii leidis, et just arhitektuuribüroo ABMA ideekavand „Lukukivi“ vastab kõikidele kõrgetele ootustele kõige paremini.

Žürii toonitas, et „Lukukivi“ hoonel on mõjuv, äratuntav ja originaalne, aga mitte liialt keeruline vorm. Hoone suhestub erinevalt paljudest teistest töödest kogu ümbritseva linnaga, paljud peavad meeldivaks peasissepääsu rõhutamist varikatusega. Tõusev hoone katus ei mõju domineeriva tornina, kuid jääb siiski tänavate ristmiku poolt aktsendina silma ning on hästi vaadeldav ka ajaloolise Jõhvi linnaosa poolt saabudes. Pakutud lahenduse puhul võlus žüriid ka inimmõõtmeline pool-sisehoovi lahendus, mis täidab muidu lageda ala.

Žürii hinnangul on hoonel tugev karakter ja kontseptuaalne ülesehitus, mis eristub muust – geomeetriline viisnurkne maja on nagu tahukas teiste seas, justkui geomeetriline jõhvikas. Hoone on ruumikas, kaasaegne, valgusküllane ja ei mõju elitaarselt ega kallilt. Ruumijaotus on hea ning soosib raamatukogu töö ja noorte integreerumist. Tööst õhkub soojust ning liutoru laste alas on armas lisanüanss.

Arhitektuurivõistluse preemiafond oli 37 000 eurot ning žürii otsustas määrata preemiad

järgnevalt:

I preemia (13 000 €) ideekavandile märgusõnaga “LUKUKIVI”, autorid: Liis Uustal ja Egon Metusala (ABMA OÜ)

II preemia (10 000 €) ideekavandile märgussõnaga “PÖÖRE”, autorid: Maarja Kask, Ralf Lõoke, Martin McLean (Salto arhitektid OÜ).

III preemia (7000 €) ideekavandile märgusõnaga “KOMPASS”, autorid: Lisette Eriste, Gert Guriev, Markus Kaasik, Jana Pärn, Siim Tiisvelt (Kolm Pluss Üks OÜ)

Ergutuspreemia (3500 €) ideekavandile märgusõnaga “RÄNDRAHN”, autorid: Kevin Yoan Josse, Viesturs Dille, Daila Elksne, Rita Laudere, Karlis Lauders, llze Rukšane, Metra Augškapa, Rain Veidenberg, Alar Tarto (Lauder Architects SIA ja Weidenberg OÜ)

Ergutuspreemia (3500 €) ideekavandile märgusõnaga “ORDOVIITSIUM”, autorid: Ülo Peil, Greta Anet Ojavee, Mia Martina Peil, Eneli Kleemann, Katariina Mustasaar (Arhitektibüroo Peil OÜ)

Võistluse žüriisse kuulusid Jõhvi Vallavolikogu esimees ja žürii esimees Vallo Reimaa, Jõhvi Keskraamatukogu juhataja Eve Kottise, Jõhvi vallaarhitekt Nelli Sameli ning EALi esindajatena arhitektid Lembit-Kaur Stöör ja Kristel Niisuke.

Võistluse esimest preemiat toetab Eesti Kultuurkapital.

Kõikide võistlusele laekunud ideekavanditega saab tutvuda siin.


Seotud artiklid