Järelturu korterite uus hinnatase on paika loksunud.

Tallinna korteritega toimus juunis juunikuus 804 tehingut, mille keskmiseks ruutmeetri hinnaks kujunes 3191 ja mediaanhinnaks 3097 eurot. Võrreldes maikuuga vähenes tehinguaktiivsus 15%, keskmise ruutmeetri hinna muutus jäi ühe protsendi piiridesse.

„Kuigi eelmise aasta teises pooles ja selle aasta esimestel kuudel nägime pealinna kinnisvaraturul igas segmendis tehinguaktiivsuse langust, siis tänaseks tundub, et varasem aktiivsus on enam-vähem taastunud eelkõige järelturu korterite osas. Seetõttu hakkab selles turusegmendis uus hinnatase paika loksuma,” kommenteeris Martin Vahter juunikuu arenguid kinnisvaraturul.

Kuigi statistika näitab keskmise hinnataseme püsimist ja isegi väikest kasvu, on see põhjustatud peamiselt uusarenduste vähenenud tehinguaktiivsusest ja varasemate kõrgemate hindadega võlaõiguslike kokkulepete realiseerumisest asjaõiguslepinguteks.

Tulenevalt kõrgest Euriborist põhjustatud laenuintressidest on uusarenduste korterite turult praktiliselt täielikult lahkunud eelkõige üürikorterite investorid. Selleks, et laenuintresse ületav tootlus taastuks, peaksid uusarenduste hinnad kas langema või üürid tõusma. Tõenäoliselt realiseeruvad mingil kujul mõlemad stsenaariumid.

„Arendajad vajaduspõhiste ostjate varasema tehinguaktiivsue taastamiseks piisavalt hindu langetama ei kipu, mistõttu toimub justkui vastastikune jõllitamine, kummal enne närvid üles ütlevad. Sarnaselt järelturuga toimuvad uusarenduste puhul uued tehingud eelkõige soodsama hinnaklassiga varadega. Samas on märgata mõningast huvi kasvu ka kallima hinnaklassiga korterite osa,“ sõnas Vahter.

“Euriboriga ollakse tänaseks harjunud, inimestel tööd on ja pangad annavad laenu,” kirjeldas Vahter ning lisas, et kuigi analüütikute hinnangul võib Euribor ületada lähikuudel ka 4% piiri, siis enam ei ole samas kaugel murdepunkt, kus intressitõus pidama jääb.

Pealinna kinnisvara ostu-müügitehingute koguväärtus oli juunis ligikaudu 168 miljonit eurot ehk 32% vähem kui mais ja 20% võrra vähem kui 2022. aasta juunis.

Kõige kallim Tallinna korter müüdi juunis 1 834 000 euroga. Pealinnas läks lõppenud kuul kaubaks ka 16 hoonestatud elamumaa kinnistut.

1Partner Kinnisvara avaldab iga kuu alguses värskeima kinnisvaratehingute turuülevaate. 1Partner Kinnisvara kodulehel on Tallinna kinnisvaratehingute hinnavõrdluse graafik, kust leiab lihtsa ülevaate pinnaühiku maksumuse igakuistest muutustest ka linnaosade kaupa.

1Partner on Baltimaade juhtiv kinnisvaragrupp, mille esindused asuvad Tallinnas, Tartus, Riias ja Vilniuses. 1Partner grupp pakub kinnisvara vahenduse, hindamise, ehituse, arenduse, halduse ja investeeringute juhtimise teenust.


Seotud artiklid