Kodu korras hoidmine on paljudele igapäevase stressi allikaks – kui peale tööpäeva lõppu koduuksest sisse astudes haarab pilk esimese asjana segadust ja laokil asju, kaob ka rõõm ja rahulolu, mida kodutunne pakkuma peaks. Kinnisvaraarendaja Liveni loovjuht Alina Kester annab nõu, kuidas planeerida hoiustamisruumi ja panipaiku selliselt, et iga ese oma õige koha leiaks ja seal ka püsiks.
„Selge on see, et mida rohkem on kodus elanikke, seda rohkem koguneb ka asju. Igaühel on oma isiklikud asjad, hobivarustus või mänguasjad. Ajapikku huvid-vajadused muutuvad ja nii hakkab kogu nii-öelda kultuurkiht ühel hetkel paratamatult kontrolli alt väljuma,“ rääkis Liven AS-i loovjuht Alina Kester.
Alina Kesteri sõnul on rohkelt kapiruumi igal juhul abiks, kuid veel paremaks lahenduseks on eraldi majapidamisruum või panipaik. See tasub planeerida juba kodu kavandamise faasis, mõeldes seejuures läbi nii ruumi kasutamine kui ka esemed, mis peres hoiustamist vajavad.
„Majapidamisruumi planeerimisel tasub liikuda suurematest esemetest väiksemateni ehk esimesena võiks otsustada näiteks pesumasina, kuivati või ventilatsiooniagregaadi asukohad, mis võtavad palju ruumi ning nõuavad ka lisaühendusi vee ja elektri näol. Seejuures on tähtis jätta ruumi seadmete hooldamiseks ja kasutamiseks, näiteks mõelda, kas pesumasin on ikka hästi ligipääsetav ja kas seal mahub mugavalt liikuma ka siis, kui suur pesuhunnik süles,“ selgitas Alina Kester.
Soovitus: Majapidamisruumi uks peaks avanema väljapoole, sobiva ukse valikul arvesta kindlasti helipidavusega. Töötav pesumasin või ventilatsiooniseade teevad paratamatult müra!
„Väiksemas majapidamisruumis ei ole otstarbekas seinu plaatida, sest plaaditud seina puhul on iga riiuli ja nagi lisamine üpris tülikas. Suuremas ruumis, kus on näiteks ka valamu, võib keraamiline plaat siiski otstarbekas olla, et vesi seinu ei kahjustaks ja pindade puhastamine oleks lihtsam, mõned eelistavad keraamilist plaati ka visuaalse tulemuse tõttu,“ märkis Alina Kester.
Panipaiga või majapidamisruumi valgustuse puhul on reegliks, et rohkem on parem. Siin pole tarvis mitte hubast meeleoluvalgust vaid pigem asjade-kiiresti-leidmise valgust.
„Kui majapidamisruum pole väga suur, tasub kaaluda liikumisanduriga valgustust. Kiireks asjade võtmiseks või pesu masinasse viimiseks, kui endal süli musti rõivaid täis, on väga mugav kui tuli ise süttib ja peale ruumist lahkumist end ka välja lülitab. Nii pole muret põlema unustatud valgusti pärast ja ka elektrit õnnestub kokku hoida,“ lisas Alina Kester.
Kui suured esemed ja nende kasutamine on läbi mõeldud, soovitab Alina Kester järgmiseks planeerida hoiustamisruumi riiulid. Sel puhul on hea mõte teha nimekiri kõikidest suurematest esemetest, mis hoiustamist vajavad ning need koguni üle mõõta. Mida täpsemalt tead, kui palju ruumi vajavad näiteks reisikohvrid, spordiasjad või tolmuimeja, seda efektiivsemalt saab panipaik lahendatud.
Idee: Planeerida aitab Pinterest, kus on nüüd ka uus AI põhine lahendus. Küsi vaid õige küsimus ja saad väga detailse valiku erinevatest variantidest. Ja miks mitte arutada Chat GPT-ga, kuidas asju oma majapidamises grupeerida!
„Kõik riiulid võiksid olla reguleeritava kõrgusega, sest aja jooksul vajadused muutuvad ja esialgne paigutus ei pruugi mõne aasta pärast enam sobida. Kindlasti tuleks kontrollida riiulite kandevõimet, suuremate ja kergemate asjadega muret pole, aga kui hoiad riiulis palju väikesi asju, moodustavad need kokku arvestatava kaalu ja siis tasub valida tugevam lahendus, sest vajunud riiulid ei ole meeldivad ega mugavad,“ rõhutas Alina Kester.
Lisaks riiulitele tasub Alina Kesteri sõnul varuda ruumi ka nagidele ja muudele seina peale paigutatavatele esemetele. Näiteks on varstolmuimejat mugav just seinalt võtta ja lihtne ka sinna kiiresti tagasi panna. Ka pesuresti või varu-klapptoolid on võimalik seina peale riputada, nii hoiad kokku põrandapinda ja pole muret, et ruumis liikudes asjade otsa komistaks. Nii on ka tolmu imemine või põrandapesu kiirem.
„Asjade paigutamisel riiulitele on mugav kasutada hoiukarpe, seejuures on läbipaistvad karbid eriti praktilised, sest nende sisu on näha ja nii leiad otsitud asjad kiiremini üles. Samuti on hea karpidele sildid lisada, eriti harva kasutatavate esemete puhul, nagu näiteks jõuluehted. Selge süsteem ja sildid on abiks, et iga pereliige endale vajamineva üles leiaks, mitte ainult see üks, kes asjad ära paigutas,“ soovitas Alina Kester.
Plastikkarpide puhul soovitab Kester valida küljelt lukustatava kinnitusega lahendus, seda eriti kõrgemate riiulite puhul – nii võid olla kindel, et kast on kindlalt suletud ja selle sisu ei pudene riiulilt võttes laiali.
„Enne poodi tõttamist, loe kodus üle, mitu suurt ja väikest karpi vajad. Ei tasu minna poodi ja seal kukalt kratsida, et kas see ikka mahub. Võta kodus riiulite mõõdud, nii saad parima võimalku tulemuse. Samuti tasub ka hinnavõrdlust teha, sest täpselt samasugused kastid on mitmetel müüjatel isegi kahekordse hinnavahega,“ annab Alina Kester nõu.