Ekspert: mulje kinnisvara odavnemisest on tegelikult petlik

Tallinna korterite keskmise ruutmeetri hinna langus viimasel paaril kuul võib tekitada eksliku mulje, et kinnisvara ongi odavamaks muutunud. Tegelikult on lõviosa korterite hind ajas ikkagi tõusnud ning statistikale on mõjunud vaid asjaolu, et tunduvalt on vähenenud tehingute arv kõrge ruutmeetri hinnaga uusarendustes, selgitas 1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter.

“Kui võtta aluseks Tallinna kinnisvaraturu klassikaline indikaator ehk nõukaaegne Lasnamäe 2-toaline korter, siis ka 2022. aasta algusega võrdluses on nende ruutmeetri hind umbes 6% tõusnud,” kirjeldas 1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter.

Olukorras, kus tehingud uusarenduste korteritega kahanevad, on Vahteri hinnangul ootuspärane, et statistiline keskmine ruutmeetri hind ka langeb. “Kõik oleneb tehingute struktuurist. Kui tänavu jaanuaris langes statistiline keskmine 2023. aasta detsembriga võrreldes üle 10%, siis ei tähenda see, et selline langus on tabanud näiteks neidsamu vanemaid Lasnamäe 2-toaliseid,” selgitas Vahter.

Vaher sõnas, et ka kiiresti tõusva turu tingimustes kehtib sama põhimõte ehk kõik korterid ei kalline automaatselt keskmise ruutmeetri hinna tõusu võrra. “Praegune keskmise ruutmeetri hinna langus ei tähenda, et kõikide korterite hinnad languses oleksid, vaid ikkagi seda, et tehingutes annavad tooni vanemad korterid, mille ruutmeetri väärtus on väiksem,” selgitas Martin Vahter.


Seotud artiklid