Eestlased unistavad endiselt oma majas elamisest

Iga eestlase igipõline unistus on olnud elada oma aiaga majas. Tõsiseks katsumuseks on hoopis selle unistuse täitmine, sest karisid, mida ületada on palju rohkem kui korteriostu puhul.

Toome välja peamised murekohad, mis tabavad paljusid oma maja huvilisi, kes soovivad seda kas osta või hoopiski ehitada:

1) Hind

Kruntide ja eramute hinnad on teinud läbi suure tõusu. Lisaks on väga raske endale leida head kinnistut, sest palju on pakkumisel kesise asukoha ja „liitumisteta“ krunte.

2) Pangalaen

Majaostja või -ehitaja peab omama keskmisest suuremat sissetulekut ja omafinantseeringut. Veel parem on, kui kaks oluliselt suurema sissetulekuga inimest laenu võtavad.

3) Kommunikatsioonidega liitumine

Kui osta „liitumisteta“ krunt, peab arvestama, et elektri ja trassidega ühendamise hinnad on muutunud väga kalliks. Tõsi, on omavalitsusi, kus kampaania korras võidakse need ka kinni maksta, et saada juurde elanikke, kuid loota sellele üldiselt siiski ei saa.

4) Tööjõukulud ning ehitushind

Ehitajate töötasud ning materjalide hinnad on tõusnud kõrgustesse. Aina enam tekib probleem pädevate ehitajate leidmisega.

5) Juriidilised nüansid eramu ehitamisel

Praegune ehitusseadus on muutunud justkui raketiteaduseks ning kõiki nõudeid peab täpselt teadma. Lisaks on vaja kõik täpselt dokumenteerida ning ajada asju kohalikus omavalitsuses, mis võib võtta tohutu aja.

Uuele majaomanikule tähendab see eelnevalt tõsist peamurdmist ning vajadust omada suurt teadmistepagasit. Asju mida järgima peab, on väga palju ning piisab ühest eksimusest ja sul ei õnnestu kasutusluba saada.

Kui ise ei jõua, on lahenduseks ehitusjärelevalve palkamine, kuid see tähendab taas lisakulu.

6) Mitmesugused kõrvalkulud

Ja lõpetuseks peab arvestama, et iga samm maksab. Tasud projektide eest, riigilõivud jne.

Seega, unistus oma majast ei ole kuhugi kadunud. Küll aga võtab selle elluviimine oma aja ning arvestades praegust kiiret hinnakasvu ja töötajate puudust, võib selleks kuluv aeg veelgi pikeneda. Teisalt, maju ostetakse ja müüakse endiselt ning eramutele on turg ka täna olemas.

Eramajade müügikuulutusi näed siit>>.

Artikli allikas: Uus Maa Kinnisvarabüroo


Seotud artiklid