Eestlase hing ihkab saartele

Saarte kinnisvaraturg on kõige aktiivsem varakevadest varasügiseni, mil paljud tulevad saartele puhkama ja aega maha võtma. Kui eelnevalt on suvitajad sobivaid objekte pigem üürinud, siis täna on suurenenud kinnisvara omamise nõudlus.

„Suvehooajal on suurema nõudlusega eelkõige suvitajatele ja turistidele suunatud kinnisvara ehk puhkemajad, suvilad, rannaäärsed kinnistud ja kinnistud, millel on välitingimusi – näiteks aiad või juurdepääs veealastele tegevustele,“ sõnas Lääneranna Kinnisvara maakler Kaido Kuusküll.

Saarepiirkonna vastu tunnevad Kuuskülli sõnul huvi nii kohalikud elanikud, kelle elu on õpingute või töö käigus nad mandrile viinud ja kes soovivad nüüd ikkagi oma juurte juurde tagasi tulla, kui ka mandrielanikud ja rahvusvahelised ostjad, kes on huvitatud teisest kodust või investeerimisvõimalusest.

Vastu suve on ka kinnisvaraportaali tekkinud mõned silmapaistvamad kuulutused – mõni pakub müügiks näiteks tervet saart. „Kes otsivad privaatsust ja idüllilisi vaateid, siis Muhu kagurannikul on müügile tulnud 9,8 hektari suurune Viirelaiu saar, mille saab huvi korral soetada 69 000 euro eest. Kui veetase on madal, pääseb laiule ka näiteks jalgsi läbi lahe kõndides,“ kirjeldas Kinnisvara24 turundusjuht Martin Matsberg.

Kaarmise külas on müügil näiteks oma järvega maja, millega tuleb lisaks saunale kaasa ka golfi griin ja tuulik. Kes otsib sarnast luksust ja eraldatust Tallinna lähedalt, saab selle Pranglilt või Naissaarelt, kus on samuti saadaval idüllilised privaatsed mereäärsed kinnistud ja kompleksid.

Üks silmapaistvamaid objekte on hetkel müügil Kihnu saarel, kus 590 000 euro eest on võimalik soetada endale reaalne isiklik maapealne paradiis. „Sääre külas on saadaval unikaalne mereäärne kinnistu otse paadisadama lähistel, mille juurde kuulub rekonstrueeritud kahe suure terrassiga elamu, lehtla ja bassein, kõrvalhoonena garaaž/kuur, lisaks vana saunamaja, mis on ümber ehitatud külalistemajaks, maakividest kelder ja kaev,“ lisas Matsberg.

Kui suvehooajal saavad säärased objektid palju tähelepanu ja müügitehinguteni jõutakse üpris kiirelt, siis aastaringselt on turuolukord täna Eesti saartel aga pigem rahulik ja turg ostjate poole kaldu. „Pakkumisi on palju ja ka krunte, kuhu oma maja ehitada, jagub. Ainus millest saartel puudus on, on korterid. Kuigi uute arenduste alustamine on tänases majandusolukorras pigem erandiks, siis näiteks Saaremaal on siiski oodata ka uusi kinnisvara projekte, millega täna juba aktiivselt tegeletakse,“ sõnas Kuusküll.

Hinnad on saartel Kuuskülli sõnul viimaste aastatega märgatavalt tõusnud ja alla 100 000 euro linnapiirkonda enam korterit naljalt ei leia. „Kinnisvara hinnad sõltuvad konkreetsest asukohast, suurusest ja seisukorrast. Majade keskmised hinnad jäävad saartel 200 000 euro kanti, kruntide hinnad on aga äärmusest-äärmusesse, seega leidub igale soovile mõni,“ lisas ta.

Piirkonna populaarsus sõltub reeglina asukohast, infrastruktuurist, ligipääsetavusest, looduslikust ilust, mugavustest ja teenuste lähedusest. „Enamus soovivad kodu suurematesse keskusetesse või maksimum 15 km eemale. Samas otsivad paljud ka rahu ja privaatsust ja vaatavad kinnisvara kaugemale või lausa privaatsele saarele. Saartega käsikäes käib aga loomulikult ka vesi – iga inimene tahab suvel kasvõi natukene aega mereääres veeta, seega otsitakse kodu selle lähedale,“ sõnas Kuusküll.


Seotud artiklid