Eesti esimesele puitkonstruktsioonidel kõrghoonele väljastati ehitusluba

Fausto Capital ehitab Tartu mnt. 84B kinnistule Eesti esimese täielikult puidust konstruktsioonidel keskkonnasõbraliku kõrghoone, mis liidetakse Fahle Parki kiiresti areneva linnaruumiga. Nüüd on ainulaadse hoone püstitamiseks Linnavalitsusest ehitusluba väljastatud ja Fausto Capitali sõnul algab töö juba käesoleval aastal.  Hoonest saab keskkonnasõbraliku ehituse kvaliteedimärk, mis ühtib kogu Fahle Parki säästliku, rohelise ja jätkusuutliku elu- ja ärikvartali kontseptsiooniga. 

Büroohoone suured terrassid ja roheline linnaväljak hakkab pakkuma kauneid vaateid Tartu maanteel liikujatele. Hoone maapealsed kaheksa korrust hakkavad suurte haljastatud terrasside kaudu astmeliselt alanema kuni neljanda korruseni, jättes õhulise üldmulje. Maja esimesele korrusele tulevad kohvikud ja teenindusettevõtted, mis avanevad rohelisele linnaplatsile, luues Tartu maantee äärde elavat linnaruumi jalakäijatele.

Tallinna abilinnapea Madle Lippus: „Kuna pea pool kogu süsinikujalajäljest tuleb ehitusest, siis on selles sektoris võimalik palju ära teha. Tartu mnt 84B puitkonstruktsioonidel kõrghoone ja Fahle Parki roheline elu-ja ärikvartal laiemalt on heaks eeskujuks kogu ehitussektorile ja toetab Tallinna rohepealinna tiitlit. Lisaks sisulisele kvaliteedile paistab maja keskkonnasõbralik sõnum tänu planeeritud haljastuse mahule ka möödujatele silma. Seetõttu sobib hoone suurepäraselt ühe olulise Tallinna sissesõidu äärde linna ehtima,“ rääkis Lippus.

Uue hoone ristkihtpuidust konstruktsioonide ökoloogiline jalajälg on väga väike ning taastuva toorainena on puit suurepärane süsiniku ladestaja. Tema kõrge tulekindlus ja soojusisolatsioon tagab energiasäästlikkuse ja madalad küttekulud. Samuti on naturaalsest materjalist valminud hoone sisekliima palju tervislikum bürootöötajate jaoks. 

Hoone arhitekti Margit Aule LUMIA arhitektuuribüroost sõnul ei ole Eestis teist nii kõrget puitkonstruktsioonidel hoonet ning selle projekteerimiseks tehti koostööd Tallinna Tehnikaülikooliga ja ülikooliga ETH Zürich. „Lisaks puitkonstruktsioonidele kasutasime ka kõiki teisi võimalusi hoone süsiniku jalajälje vähendamiseks. Näiteks  hakatakse seal kasutama päikeseenergiat ning koguma vihmavett. Ühtlasi luuakse majja ratta- ja tõuksiparklad koos dušširuumiga ning kohad elektriautode laadimiseks. Autoparkla viiakse kahe korrusega maa alla. Uue büroohoone kontoriruumidega saab liita suured terrassid, kust avanevad kaunid vaated linnale ja Ülemiste järvele ning kuhu saab lisada rohelust, talveaedasid või saunu,” kirjeldas Aule.

Fahle Parki arendaja Fausto Capitali osaniku Kenneth Karpovi sõnul on Fahle Parki esimeses etapis arendatud hoonestus rohemärgise BREEAM kõrgeima OUTSTANDING taseme vääriliseks hinnatud ning sama kvaliteeti kasutatakse ka uute majade juures. „Kindlasti soovime ka Tartu mnt 84B hoonele BREEAM kõrgeima taseme taotleda, milleni on küündinud vaid 1% kõigist märgise saajatest,“ rääkis Karpov.

Fausto Capital investeerib Tartu mnt. 84B välja ehitamisesse 13.4 miljonit eurot ja hoone toob kinnisvara turule juurde 7200 ruutmeetrit A-klassi büroopinda. Fausto Capital teatas hiljuti ka Tartu mnt 86B ja 88 kinnistute ostust Fahle piirkonda, kuhu soovib sama kvaliteetset hoonestust luua.


Seotud artiklid