Keskmine kodulaen kasvas aastaga neljandiku võrra, kriitiline piir on käes

Bigbanki poolt välja antud keskmine kodulaen oli juunis 127 100 eurot, mis on aasta varasemaga võrreldes neljandiku võrra suurem, kuid viimased kuud püsib maht samal tasemel.

“Kodulaenu keskmise suuruse kasv on peatunud ja püsinud kuude viisi stabiilselt 130 tuhande euro ümber. See on märk sellest, et sissetulekud ei ole kasvanud hindadega samas tempos ja paljude perede jaoks on just selle punkti läheduses kätte jõudnud laenuvõimekuse lagi,” rääkis Bigbanki Eesti juht Jonna Pechter ning lisas, et laenumahtude kiire kasvu periood oli viimati eelmise aasta viimases kvartalis ning detsembris oli keskmine Bigbankist välja antud kodulaen isegi üle 140 tuhande euro.

Koduostjad on Pechteri sõnul juba mõnda aega mitmete raskete valikute ees. “Kodulaenu võimekus ei ole Tallinna kinnisvarahindade tõusuga enam sammu pidada jõudnud. See tähendab, et inimesed on pidanud kas koduostu edasi lükkama või leppima algselt plaanitust väiksema, kuid rahaliselt siiski kättesaadava uue koduga,” lisas Pechter.

Pechteri sõnul on Bigbanki kodulaenu portfellis hüppeliselt kasvanud erigraafikuga laenude osakaal, mis lubab laenuvõtjal tasuda soovi korral kasvõi esimesed kümme aastat ainult laenuintresse. “Juunis Bigbanki poolt antud kodulaenudest eelistas erigraafikut juba iga neljas laenuvõtja. Üha enam inimesi leiab, et viie või kümne aasta pärast kodulaenu põhiosa tagasi maksma asudes on inflatsiooni ja vahepealsel perioodil kasvanud sissetulekute tõttu nende jaoks iga euro nii-öelda odavamaks muutunud,” rääkis Pechter, kelle sõnul kasutatakse erigraafiku võimalust nüüd ka seniste kohustuste refinantseerimiseks. “Üldise kiire hinnatõusu valguses vaadatakse oma kohustusi üle ning otsitakse lahendusi, kuidas tormilise inflatsiooni periood kergemini üle elada,” selgitas Bigbanki juht.

Bigbank on laenudele spetsialiseerunud rahvusvahelise haardega Eesti kommertspank, mille bilansimaht ületas 2021. aastal ühe miljardi euro piiri.


Seotud artiklid