Ära osta kodu ainult hinna järgi!

Kodu on meie kõige kallim vara, aga ometi keskendutakse uue kodu valimisel tihti peamiselt hinnale. Otsuse langetamisel võiks lähtuda siiski kõige olulisemast: kas sa tahad selles korteris või majas elada ka viie, kümne, viieteist aasta pärast? Mis on sinu jaoks igapäevaelu juures kõige olulisem?

Millest tuleks kodu valikul lähtuda?

Kõige tähtsamaks on iga kinnisvaraobjekti juures selle asukoht. Uut elupinda valides tuleks läbi mõelda asukohaperspektiiv, tutvuda detailplaneeringuga ja lähtuda sellest, kas kõik eluks vajalik on nii praegu kui ka tulevikus mugavalt ligidal. Tähelepanu peaks pöörama näiteks sellele, et merevaatega korterist avaneks sama vaade ka 20 aasta pärast. Selle kohta tuleks alati arendajalt infot küsida ja veelgi parem oleks ka iseseisvalt detailplaneeringuga tutvuda.

Järgmisena tuleks tähelepanu pöörata hoonele ja sellele, kas antud kinnisvara väärtus ajas ikka tõuseb, mitte ei lange. Seda hinnates tuleks samuti võtta arvesse hoone asukohaperspektiivi, arhitektuuri ja disaini. Tavaline betoonelementidest maja, kuhu on aknaaugud sisse lõigatud, on kindlasti halvemas positsioonis kui mõni erilisem, läbimõeldud ja ilusa arhitektuuriga hoone.

Väga tähtis on kodu ostes mõelda ka laste turvalisusele. Kas piirkond on lastesõbralik? Kas julgeksite oma lapsed iseseisvalt õue lubada? Kas on olemas kergliiklusteed lastele turvaliseks liiklemiseks?

Korteri sisu silmas pidades tuleks läbi mõelda see, kui palju kortereid on ühel korrusel ja ühes trepikojas. Vähemalt neljakorruselises hoones peaks olemas lift, suuremas isegi mitu, et hommikuti ja õhtuti pikalt lifti ootama ei peaks.

Korterite siseviimistlus on uutes korterites enamasti juba ilus ja maitsekas, kuid läbi tuleks mõelda ka korteri must ja puhas tsoon. Kas magamistuppa minekuks tuleb läbida ka esiku ala? Sellisel juhul jääb välisjalanõudest tulev tolm jalgadele ja see viiakse otse voodisse.

Ka sanitaarruumide asukoht on oluline. Kui näiteks korteri vannituba asub elutoast kaugel magamistubade juures, võib see võõrustajatele ebamugavust tekitada. Eriti hea oleks, kui on olemas eraldi külalistele mõeldud WC.

Ostes korteri plaani alusel, tuleks alati arendajalt küsida, mis mõõdus on müügiplaanidel kujutatud voodid. Vahel võib visuaalne pool olla petlik. Kui arhitekt on joonistanud 160 x 200 asemel 140 x 200 voodi, võib hiljem olla pettumus suur, kui peale voodi midagi muud enam magamistuppa ei mahugi.

Arendustes müüakse tihti korterite juurde ka panipaikasid. See on väga oluline. Sama tähtis on pöörata tähelepanu sellele, kas ka korteris sees on panipaigaruumi, kuhu mahutada tolmuimeja, harjad-kühvlid ja pesurest.

Võimalusel küsige arendajalt alati kütte-, elektri-, ventilatsiooniplaani ja muid tehnilisi plaane. Nii saate kindel olla, et teile vajalik arv pistikuid on tööpindadel olemas. Muidu võib juhtuda, et kõigile köögitarvikutele neid ei jagugi.

Kokkuvõtteks soovitan enne uue kodu ostu kirja panna kõik oma varasemate elukohtade plussid ja miinused, liigitada vähem tähtsad ja väga tähtsad ning langetada selle najal otsus. Siis ei peibuta soodne hind valesid valikuid tegema, vaid on lihtalt superheaks boonuseks!

Artikli allikas: Arco Vara


Seotud artiklid