Andree Raid: Soodsa üürihinna nautimise asemel tasub koduostuga kiirustada

Lai valik üürikortereid ja aastatagusest madalamal püsiv üürihind on muutnud üürikorterid enneolematult atraktiivseks. Soodne üürihind meelitab üürnike oma kinnisvara soetamise plaane kaugemasse tulevikku edasi lükkama. Kui kodu ostmine on kindel plaan, ei maksa seda madalate üürihindade kiuste edasi lükata, soovitab Raid & Ko maakleribüroo juhataja Andree Raid.

„Talvine üürikorterite pakkumine on Tallinnas lai. Kortereid on igas linnaosas, igas suuruses, igas kvaliteedis. Üürihinnad jäävad aastatagusele ajale magusalt kümmekond protsenti alla. Lisanduva pakkumise tõttu ei saa üürileandjad hindu ülespoole kruvida,“ kirjeldas üürituru argipäeva Andree Raid.

Korterite üürihinnad on all, aga korterite ostu-müügitehingute hinnad kerkivad. See annab tänase päeva andmete baasilt selge sõnumi, et üürimine on märksa taskukohasem kui oma kodu ostmine. Miks siis mitte olukorda ära kasutada ja päris oma kodu ostmine kaugemasse tulevikku lükata, kui üürimine enam nii rahakotisõbralik ei ole?

„Korterite ostu-müügiturg on kuum. Tehinguid tehakse rekordiliselt palju. See tähendab paratamatusena, et senine aeglane korterite hinnatõus saab hoogu juurde. Täna ostuotsuse edasilükkajad jäävad hinnatõusurongist maha,“ leidis Andree Raid.

Ajalooliselt on üüritootlus ehk aastase üürihinna ja korteri turuväärtuse suhe olnud keskmiselt ligikaudu 5,5%. Üürihindade languse tõttu on 2021. aasta talvine üüritootluse määr vähenenud alla 5 protsendi. Laialdane üüripakkumine hoiab lähemas tulevikus üürihinnad kammitsas. Üüripakkumist tuleb juurde ja seetõttu, pole üürihindade tõusu niipea karta. Pikemas perspektiivis võib arvata, et tootlusemäär taastub endisele tasemele ehk üürihinnad kerkivad.

„Vaadates pisut enam ehk aasta-poolteist ettepoole võib arvata, et ülepakkumises vaevlev üüriturg leiab oma tasakaalu. See tähendab, et tänane suhteliselt madal üürihind liigub proportsioonis samale tasemele, kus see on varasematel aastatel olnud. Tänasest tasemest tähendab see üürihindade tõusu 10-15%. Mõeldes aga kasvava korterite väärtuse peale võib eeldada, et aasta-pooleteise pärast on üürihinnad tänasest julgelt 15-20% kõrgemal,“ arvutas Andree Raid.

Kui üürihinnad tõusevad, paneb see aasta-pooleteise pärast inimesed üürituru asemel korteri ostmise peale mõtlema. Siis juba tuleb leppida märksa kallimate korterite hindadega.

„Moraal on, et kui kodu ostmine on inimese plaanides, ei ole kindlasti mõtet seda edasi lükata. Aktiivne nõudlus ja uue pakkumise aeglane lisandumine viivad paratamatult hindu ülespoole. Parem on sellest sõidust osa saada, kui hiljem kallimat hinda maksta,“ soovitas Andree Raid soojalt.

Andree Raid

Raid & Ko OÜ juhatuse liige

+372 502 3300

andree@raid.ee


Seotud artiklid