Andree Raid: Elamispindade müüjad ja üürileandjad peavad muutuma paindlikumaks

Ostjate ja üürihuviliste arv elamispindade turul on vähenenud ja kardetavalt jätkuvalt vähenemas. Kinnisvaramüüjad ja üürileandjad peavad muutuvale turuolukorrale reageerima. See tähendab, et kinnisvarapakkujad peavad olema paindlikud ega tohi kergekäeliselt ühtegi ostu- või üürihuvilist eirata.

Viimased uudised majandusprognooside osas lubavad, et käimas on järjekorras kolmas majanduslanguse aasta. Suureneva tööpuuduse tõttu on kinnisvaraturul vähem inimesi, kes saavad ja julgevad endale kinnisvaraostu lubada. Valmidus korterite üürile võtmiseks liigub paralleelselt ostuhuviga – mõlemad on 2024. a üsna kindlasuunaliselt vähenemas.

Pakkumisest puudu ei ole

Müügis olevaid või üürile pakutavaid kortereid on nõudlusega võrreldes palju või isegi väga palju. See tähendab, et kinnisvara pakkumisepoolel on konkurents tihe ja nii tuleb tehinguni jõudmise nimel iga kliendi nimel varasemast rohkem vaeva näha. Vastasel korral leiab koduostja või üürnik teise pakkuja, kes pingutab rohkem.

Elamispindade müüjad ja üürileandjad ei tohiks mööda vaadata ostu- ja üürihuviliste hinnapakkumistest või muudest nende esitatavatest tingimustest.

Kõikide ulmeliste allahindluste nõudmistega ei pea kaasa jooksma.  Kinnisvaramüüjal on mõistlik läbi teha arvutused, kas näiteks tasub ostjale tema soovitud allahindlust võimaldada? Või jääda enda hinnale kindlaks ja leppida pikendada müügiperioodi, tasuda pikema müügi ajal olemasoleva laenu intresse ja korteri kommunaalkulusid? Üürileandja peab tühjana seisva korteri juures arvestama samade muredega – pank nõuab laenumakset ja korteriühistu kõrvalkulude katmist sõltumata üürniku olemasolust.

Müüjaturust on saanud ostjate turg

Varasemalt pikki aastaid on elamispindade turu võim olnud kinnisvaramüüjate käes, kuid nüüdseks on see pöördunud ostjate turuks. Kinnisvaramüüjad ja üürileandjad peavad arvestama, et ostjate ja üürnike valikuvõimalus on lai. Kui ostjad-üürnikud ühe pakkuja juures kaubale ei jõua, on hõlbus minna teise juurde.

Elamispindade müüjatel ja üürileandjatel on väikeste ja ostjate-üürnike mõistlikkuse piiresse jäävate ideedega pigem tark kaasa minna. See aitab maandada müügiperioodi pikaks venimise või üürikorteri vakantsuse riski. Suuremate allahindluste või erisoovide puhul tasub kaaluda ja kalkuleerida, kuid kergekäeliselt kliendist loobuda ei maksa.


Seotud artiklid