Ühiskondlikud hooned peavad aastaks 2027 päikeseenergiat tootma hakkama

Katusel päikeseenergia tootmine muutub 2026. aastal kohustuslikuks kõigil uutel avalikel hoonetel, juba olemasolevatele hakkab sama nõue kehtima aasta hiljem. Eluhoonetele laieneb kohustus 2029. aastaks. Erandiks on muinsuskaitse all olevad hooned, kuhu paneele ega päikesekatust paigaldada ei saa.

Kiirendatud korras päikeseenergia kasutusele võtmine on osa Eurooopa Liidu RePowerEU kavast, mille eesmärk on kaotada sõltuvus Venemaa fossiilkütustest, mitmekesistades energiallikaid ja kiirendades üleminekut puhtale energiale.

“Päikesenergia kasutamine avalikel hoonetel on väga efektiivne, kuna nende  energiatarbimine on koondunud enamasti päevasele ajale ja võimaldab seetõttu toodetud elektri kohe ära kasutada. Näiteks kasutab värskelt renoveeritud Rahvusraamatukogu oma tarbeks ligikaudu 84% Roofit.Solar päikesekatusega toodetud elektrist. Võrdlusena võib tuua eramajad, mis kasutavad ilma akudeta oma tarbeks enamasti vaid 18-30% toodetud elektrist,” rääkis Roofit.Solar tegevjuht ja kaasasutaja Andres Anijalg.

Näiteks Rahvusraamatukogu 542,72 m2 suurune päikesekatus toodab aastas keskmiselt 68 302 kWh elektrit. Sama koguse kilovatt-tundide eest saaks elektriautoga sõita kümme korda ümber maakera ehk ligi 450 000 km.

Kuna suur kogus toodetud elektrist  läheb koheselt tarbimisse, on nende hoonete varustamine päikesepaneelidega või päikesekatusega mitte ainult jätkusuutlikum, vaid lühendab märkimisväärselt ka tasuvusaega.

Tõsi, päikesenergia kasutmisel tuleb avestada asjaoluga, et üldkasutatavad suured hooned asuvad tihti vanemates majades ja seetõttu ei ole päikesepaneelid tihti muinsuskaitse nõuete tõttu lubatud.  Paljudel juhtudel ongi eestlaste loodud Roofit.Solar must teraskatus  ainus saadaolev lahendus muinsuskaitse all olevate hoonete jaoks, kuna seal on tipptasemel päikeseenergiat tootev tehnoloogia integreeritud teraskatuse sisse ja on seetõttu silmale nähtamatu.  Ka siin saab näitena tuua muinsuskaitseametilt heakskiidu saanud Rahvusraamatukogu katusest, mille päikesemoodulid asuvad kõrvuti mitteaktiivsete mustast terasest katusepaanidega, mis on eemalt vaadates päikesekatuse moodulitest eristamatud. Nii ei mõjuta päikesepaneelid hoone arhitektuurilist üldilmet. Eestlaste leiutatud Roofit.Solar päikesekatuseid on pärjatud mainekate disainiauhindadega Red Dot ja iF Design Award.   Praegu ekspordib ettevõte 90% oma päikesekatustest ja on tõusmas Euroopa ehitusfirmadele üheks olulisemaks partneriks päikesetehnoloogiaga varustamisel.


Seotud artiklid